آموزش

برای مانتو چند متر پارچه لازم است؟

یکی از سوالاتی که خانم ها زیاد از خیاطان میپرسند این است که برای مانتو چند متر پارچه لازم است؟

گرچه خرید مانتو آنلاین همیشه سریع ترین و آسانترین راه برای داشتن یک مانتو شیک و جدید است اما با این وجود تنها گزینه ای نیست که می توانیم انتخاب کنیم. به عنوان مثال ممکن است مانتویی را در یک گالری مانتو ببینیم که خیلی هم شیک و جذاب باشد اما بودجه ما کمتر از قیمت مانتو مورد نظر باشد. یا حتی بعد از جستجوی طولانی نتوانیم مدل مانتو دلخواهمان را پیدا کنیم. در این شرایط بعضی از خانم ها ترجیح می دهند بجای خرید مانتو آن را بدوزند.

دانستن متراژ پارچه مورد نیار برای دوخت مانتوهای مختلف نکته ای است که هم برای دوخت مانتو و هم برای یادگیری حرفه خیاطی اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل در این مقاله قصد داریم به این موضوع بپردازیم و ببینیم که برای هر مانتو چند متر پارچه لازم است و به چه نکاتی در انتخاب و خرید پارچه مانتویی باید دقت کرد.

مدل مانتو

اولین نکته ای که قبل از خرید هر نوع پارچه مانتویی باید به آن دقت کنیم مدل مانتویی است که قرار است دوخته شود. مانتوها مدل های مختلفی دارند مثل مانتو اسپرت، مانتو اداری، مانتو مجلسی و … که هر کدام نیاز به میزان پارچه متفاوتی دارد. بعضی از مدل ها پارچه های بیشتری نیاز دارند. به همین دلیل لازم است قبل از خرید ابتدا مشخص کنید که چه مدل مانتویی قرار است دوخته شود تا با مشکل مواجه نشوید.

 

مدل مانتو دانشجویی و دخترانه جدید و شیک امسال

مدل مانتو دانشجویی و دخترانه جدید و شیک امسال

 

مدل مانتو پاییزه مزونی شیک

 

جنس پارچه مانتویی

در هنگام خرید پارچه مانتویی باید به طرح و مدل مانتو و همچنین فصل سال نیز توجه کنید. بعنوان مثال دوخت یک مانتو ساده زمستانه، مانتو پاییزه و یا تابستانه با هم متفاوت است. همچنین بافت پارچه، الگوها و جلو باز یا جلو بسته بودن، کلاسیک یا مدرن بودن و … همگی بر روی میزان پارچه مورد نیازتان تاثیر می گذارند.

 

چطور متراژ پارچه برای دوخت مانتو را حساب کنم ؟

 

قطعا می دانید در زمان دوخت مانتو در صورتی که متراژ پارچه حتی به اندازه نیم سانت هم کم باشد قسمتی از مانتوتان تنگ خواهد شد اما خرید پارچه به مقدار زیادتر از نیاز هم هزینه اضافی به همراه خواهد داشت. برای خرید پارچه برای مانتو ابتدا لازم است سایز دقیق خود را بدانید. برای این کار می توانید از راهنمای تعیین سایز گالری میرداماد کمک بگیرید.

پارچه ها انواع و اقسام مختلفی دارند و در عرض های مختلفی به بازار عرضه می شوند به همین دلیل طول پارچه مورد نیازتان با توجه به جنس پارچه متفاوت خواهد بود. جنس هر پارچه ای نیز با توجه به فصل سال متفاوت است. بعنوان مثال اگر برای لباسی پارچه ای با عرض 150 سانتی متر و طول یا درازای  سانتی متر170 لازم باشد اما پارچه ای که قصد خرید آن را دارید عرض 90 سانتی متر باشد باید متراژ  پارچه بیشتر باشد.

روش تخمین متراژ پارچه مورد نیاز

خوشبختانه بیشتر پارچه مانتویی هایی که در بازار بفروش می رسند عرضشان 150 سانتی متر یا همان 1.5 متر است و کمتر پارچه ای پیدا می شود که عرضی کمتر از 150 سانتی متر داشته باشد. این به ما کمک میکند تا از روی قدمان بتوانیم متراژ پارچه را براحتی بدست بیاوریم و براحتی بتوانیم پارچه های دلخواهمان را خریداری کنیم.

برای اینکار ما به قد مانتو، اندازه دور باسن و قد آستین نیاز داریم. ابتدا از طریق راهنمای تعیین سایز، دور باسن و قد آستین خود را اندازه بگیرید.  عرض پارچه تان را چک کنید. وقتی برای خرید پارچه مانتویی به مغازه می روید پارچه روی طاقه ای پیچیده شده که درازای آن طول پارچه است و معمولا بر حسب سانتی متر اندازه گیری می شود. به تار و پود پارچه دقت کنید. طول پارچه به سمت تار و عرض آن هم به سمت پود است.

برای خرید پارچه باید طول همه چیز را در نظر گرفت مثلا قد آستین، قسمت یقه، جیب ها و حتی سجاف ها. به عنوان مثال اگر می خواهید مانتوتان تا سر زانو باشد باید فاصله سرشانه تا سرزانو را با متر اندازه بگیرید. علاوه بر این مقداری از پارچه هم باید به سجاف ها و فواصل اضافی اختصاص داده شود. ابتدا مقادیر زیر را اندازه بگیرید :

فاصله سرشانه یا بلندی مانتو ( قد مانتو )

قد آستین + یقه + سرشانه + سردست

چند سانتی متر برای سجاف ها و درزها ( معمولا 10 سانتی متر در نظر گرفته می شود )

چند سانتی متر برای جیب ( طول جیب )

تمام این موارد را با هم جمع کنید تا اندازه پارچه مانتویی مورد نیازتان مشخص شود.

برای اندازه گیری قد مانتو ابتدا متر نواری خیاطی را روی سرشانه خود بگذارید. صاف بایستید. از دوستتان بخواهید تا از روی سرشانه متر را تا نقطه ای که میخواهید بلندی مانتوتان باشد امتداد دهد.

 

متراژ پارچه برای دوخت مانتو ساده با پارچه طرح دار

اگر قصد دوخت یک مانتو طرح دار را دارید یا می خواهید مانتویی ساده با پارچه طرح دار بدوزید می توانید از فرمول زیر استفاده کنید :

 

فرمول برای دوخت مانتو یقه انگلیسی

( قد لباس + قد آستین + 20 تا 30 سانتی متر یقه + 10 سانتی متر برای سجاف ها ) ضربدر 2

اگر پارچه ای که می خواهید خریداری کنید یک پارچه نخی است همیشه 7 تا 8 سانتی متر بیشتر از مقداری که لازم دارید در نظر بگیرید زیرا پارچه های نخی معمولا بعد از شستشو آب می روند و کوتاه تر می شوند.

نکات مهم

زمانی که قد آستین را اندازه می گیرید در نظر داشته باشید که ما دو آستین باید داشته باشیم. به عبارتی اگر قد یک آستین 30 شد در این صورت 30+30 می شود 60 و به 60 سانتی متر پارچه اضافه برای آستین نیاز خواهیم داشت. نحوه قرار دادن الگوها روی پارچه نیز اهمیت زیادی دارد. در صورتی که الگوها به شکل صحیحی روی پارچه قرار داده شوند باعث می شود تا پارچه کم نیاید.

دوخت یک مانتو نیاز به دقت و مهارت بالا و تمرین مداوم دارد تا بتوان مانتویی بی عیب و نقص داشت. به جرات می توان گفت مانتوهای گالری میرداماد از تنوع طرح و رنگ و کیفیت دوخت بسیار بالایی برخوردارند که کار شما را بسیار راحت تر می سازد. بنابراین می توانید با خیالی آسوده از کیفیت و دوام از بین صدها مدل مانتو میرداماد بهترین گزینه را انتخاب کنید و در وقت و هزینه خود صرفه جویی کنید.

 

بازگشت به لیست