راهنما

جا دکمه مانتو کدام سمت است؟

جا دکمه مانتو کدام سمت است؟

اگر برایتان سوال است که جا دکمه مانتو کدام سمت است می توانید تنها با نگاه کردن به دکمه های لباس مردان و زنان،متوجه تمایز واضحی بین جا دکمه لباس مردانه و زنانه شوید. لباس مردانه دارای دکمه در سمت راست و لباس زنانه دارای دکمه در سمت چپ است لذا نتیجه می‌گیریم جا دکمه مانتو در سمت راست مانتو قرار دارد.

دلایل تاریخی موثر بر محل جا دکمه مانتو

استفاده از دکمه ها سابقه ای طولانی به اندازه 5000 سال دارد. اما قدیمی ترین دکمه های مدرن در آلمان یافت شد که قدمت آن به قرن سیزدهم باز می گردد. با اشاره به آن زمان، می توان تئوری های مختلفی در مورد این تفاوت سمت قرارگیری جادکمه مانتو و لباس‌های زنانه با لباس‌های مردانه قائل شد.

 

محل دکمه لباس مردانه

رایج ترین تئوری برای قرار گرفتن دکمه پیراهن مردان در سمت راست این است مردان اسلحه خود را در سمت چپ بدن قرار می‌دادند

و بنابراین، اسلحه ها را می توانستند به راحتی با باز کردن دکمه های کت/پیراهن بیرون بکشند.

این موضوع در مورد شمشیر نیز صدق می‌کرد. می توان از دست راست برای کشیدن شمشیر استفاده کرد و قرار گرفتن دکمه در سمت چپ باعث می‌شد بیرون آوردن شمشیر سخت گردد.

از آنجاییکه اکثریت انسانها راست دست هستند باز کردن دکمه‌های سمت راست را آسان‌تر بوده است.

 

محل دکمه لباس زنانه

وقتی صحبت از دکمه لباس زنانه می‌شود، دلایل متفاوت می‌شود. تئوری رایج این است که اکثریت مدهای لباس آن زمان برای زنان طبقه اشرافی طراحی می‌شد که این زنان عمدتا با کمک خدمتکاران لباس می‌پوشیدند.

به دلیل راست دست بودن بیشتر خدمتکارها، دکمه ها باید برعکس می شدند، یعنی در سمت چپ قرار می گرفتند.

احتمال دیگر، لزوم تمایز زن و مرد از نظر پوشش است. بنابراین، دکمه را در سمت مخالف لباس مردانه قرار می‌دادند تا تفاوت را مشخص کند. برخی معتقدند محل قرارگیری دکمه لباس زنان با نحوه سوار شدن زنان بر روی اسب ارتباط داشته است.

زنان آن زمان در حالت پهلو و از سمت راست بر اسب سوار می شدند. دکمه های سمت چپ از جابجایی لباس به خاطر نسیم باد جلوگیری می‌کردند.

همچنین نظریه دیگری وجود دارد که به شیردهی مرتبط است. زنان معمولاً نوزاد را با دست چپ خود می‌گیرند و دکمه‌های سمت چپ را می‌توان با دست راست به راحتی باز کرد و به کودک شیر داد.

دلیل هر چه باشد، در نهایت به راست دستی اکثریت مردم پیوند می خورد. دست راست فعال است و از این رو دکمه و باز کردن دکمه سمت راست راحت است.

و در طراحی لباس زنان برای ایجاد تمایز از لباس مردانه یا لباس پوشیدن توسط خدمتکاران،دکمه‌ها را در سمت دیگر قرار می‌دادند.

انواع جا دکمه مانتو

انواع جا دکمه مانتو

دوخت جا دکمه جزء لاینفک فرآیند ساخت لباس است!

دکمه ها و جا دکمه ها نه تنها روش مهمی برای بستن لباس هستند، بلکه می توانند جلوه ای تزئینی به لباس‌های دوخته شده ما اضافه کنند.

انواع مختلفی از جا دکمه ها وجود دارند که متناسب با نوع لباس یا سلیقه طراح در لباس‌های مختلف استفاده می‌شوند.

اگر در خیاطی تازه کار هستید، دانستن زمان استفاده از هر نوع جا‌دکمه مهم است.

ما در اینجا قصد داریم به طور مختصر در مورد جا دکمه های رایج صحبت کنیم! ابتدا، تفاوت‌ها در روش‌های دوخت جادکمه‌ها را بررسی می کنیم.

انواع جا دکمه مانتو از نظر روش دوخت

انواع جا دکمه مانتو از نظر روش دوخت

جا های دکمه را می توان با دست یا با چرخ خیاطی دوخت.

اگر در استفاده از نخ و سوزن مهارت دارید، جادکمه های دست ساز می توانند ظاهری شیک به لباس ببخشند. با این حال، ساخت آنها بیشتر زمان‌بر است، بنابراین جا دکمه های ماشینی در لباس های آماده رایج تر است.

جهت گیری های جا دکمه مانتو

جا دکمه مانتو می تواند افقی یا عمودی باشد و باید به طور کلی در جهتی باشد که فشار روی لباس اعمال می شود.

جا های دکمه افقی به صورت عمود بر لبه پارچه در جهت جانبی قرار دارند.

از آنجایی که بعید است دکمه ها در حین پوشیدن لباس از جا دکمه های افقی رها شوند، این نوع ایمن تر است و از لیز خوردن دکمه ها به بیرون جلوگیری شود.

انواع رایج جادکمه مانتو از نظر ظاهر و شکل

انواع رایج جا دکمه مانتو از نظر ظاهر و شکل

حالا بیایید در مورد رایج ترین جا دکمه ای که با چرخ خیاطی می‌توانید بدوزید صحبت کنیم. البته این جا دکمه‌ها را می توان با دست نیز دوخت.

جا دکمه مستطیلی پایه

ابتدایی ترین شکل جا دکمه یک مستطیل با زوایای کامل 90 درجه در هر 4 طرف است. دو ضلع بلند دوخت زیگزاگی هستند،

در حالی که ضلع های انتهایی کوچکتر هر دو کوک بارتاک هستند. اینها معمولاً به صورت عمودی در دوخت مانتوهای نخی و سبک ​​استفاده می‌شوند.

انواع مختلفی از جا دکمه مربع ساده وجود دارد. به عنوان مثال، جایگزینی دوخت های زیگزاگ با دوخت های موروثی جلوه ای تزئینی می بخشد.

یا بلند کردن و درشت تر کردن دوخت های زیگزاگ باعث افزایش کشش روی پارچه های بافتنی می شود.

سوراخ دکمه گرد

سوراخ دکمه های انتهای گرد حداقل در یک سمت لبه گرد دارند. طرف دیگر بسته به استفاده و ظاهر مورد نظر می تواند یک لبه مربع، لبه گرد یا حتی یک لبه مخروطی باشد.

جادکمه های گرد را می توان به صورت عمودی روی مانتوهای سبک قرار داد یا روی مانتوهای سنگین تر با دوخت عمودی در انتهای مربع برای تقویت بیشتر استفاده کرد.

 جا دکمه بسته

جادکمه بسته با یک تکه پارچه اضافی که به ناحیه جا دکمه دوخته شده است ایجاد می شود. به این ترتیب، به عنوان دو چین کوچک به نظر می رسند که در مرکز جا دکمه یکدیگر را لمس می کنند.

 جا دکمه مثلثی

با استفاده از همان مفهوم اضافه کردن وصله پارچه به پارچه لباس، می توانید یک جا دکمه مثلثی شکل نیز ایجاد کنید.

 جادکمه نواری

جا دکمه مانتو کدام سمت است؟

هنگام دوخت روی پارچه‌های مخصوصی که ساییده نمی‌شوند، از نوار پارچه‌ای  اطراف جا دکمه استفاده کنید تا جا دکمه‌ای با نوار چسب ایجاد کنید.پارچه های مناسب برای دوخت جا دکمه نواری مانتو،جیر مصنوعی، خز و چرم است.

 جادکمه در درز

اگر به یک جا دکمه مجزا برای مانتو نیاز دارید، با اضافه کردن نوار چسب به پارچه پشتی و سپس دوخت تا لبه‌های جایی که می‌خواهید جا دکمه در درز باشد، یک جا دکمه در درز ایجاد کنید.

در صورت تمایل، می توانید اطراف جا دکمه را نیز بخیه بزنید.

حلقه های دکمه

به عنوان جایگزین جا دکمه، می توانید از حلقه های دکمه ساخته شده از سیم یا پارچه نازک و سبک وزن استفاده کنید.

حلقه های دکمه در مانتوهای مجلسی مناسب هستند. حلقه دکمه با دکمه های گرد عالی می‌شوند و فاصله بین حلقه های دکمه حتی می تواند برای جلوه های تزئینی متفاوت باشد.