آموزش

مانتو آستین کیمونو برای چه افرادی مناسب است؟

امروزه افراد زیادی به استایل خود اهمیت می‌دهند و سعی دارند در انتخاب لباس‌های خود، به عوامل مختلفی توجه کنند که بهترین استایل را برای خود به وجود آوردند. برای مثال ممکن است بعضی از افراد مانتو آستین کیمونو را برای استایل خود با توجه به قد، هیکل، وزن و فاکتورهای دیگر مناسب بدانند، اما نسبت به آستین‌های رگلان احساس خوبی نداشته باشند.

به دلیل اهمیت بسیار زیادی که مانتوها در زندگی خانم‌ها دارند و به نوعی پوشش اصلی و مناسب بسیاری از آنان در خارج از خانه هستند، پیدا کردن مناسب‌ترین گزینه ممکن است کمی دشوار به نظر برسد.

اگر شما تمایل دارید که در رابطه با آستین کیمونو بیشتر بدانید و تشخیص دهید که آیا مانتوهایی که با این نوع آستین دوخته می‌شوند، برای شما مناسب هستند یا خیر، در ادامه با همراه باشید. ما در این مقاله اطلاعات مفیدی را در رابطه با این مدل آستین، تاریخچه و انواع آن گرد هم آورده‌ایم که مطمئنا به درد شما خواهند خورد.

تاریخچه لباس کیمونو

حال که به دنبال دانستن این موضوع هستید که آیا مانتو آستین کیمونو ‌می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد یا نه، بهتر است بدانید که این نوع آستین‌ها از لباس‌های کیمونو ژاپنی الهام گرفته شده‌اند. این لباس‌ها هویت ژاپن را به تصویر می‌کشند و در اواخر قرن نوزدهم به عنوان شناسه فرهنگی ژاپن در جهان انتخاب شدند.

اولین نمونه‌های این لباس در سال‌های 794 تا 1192 میلادی طراحی و استفاده شدند و پوشیدن آنان برای همه افراد جامعه، بسیار آسان و سازگار بود. سپس در سال‌های 1603 تا 1868 این لباس‌ها تبدیل به لباس‌های بیرونی افراد شدند و مردم در خارج از خانه، از این نوع لباس‌ها می‌پوشیدند و در بین سال‌های 1868 تا 1912 “کیمونو” نامیده شدند. این لباس‌ها در گذشته نشانگر فرهنگ وحدت‌بخش ژاپن بود و هر فردی صرف‌ نظر از سن، جنسیت، موقعیت اجتماعی و اقتصادی کیمونو می‌پوشید. وجه تمایز مردم ژاپن با خارجی‌ها همین پوشیدن کیمونو بود.

این لباس‌ها برای هر جنسیت، هر طبقه اجتماعی و هر فعالیتی، به گونه‌ای متفاوت طراحی می‌شد. برای مثال کیمونوهایی با طرح‌های شکوفه گیلاس، نماد زیبایی زنانه بود و برای مردان مورد استفاده قرار نمی‌گرفت. بانوان نیز این مدل از طرح‌ها را برای اوقات فراغت خود می‌پوشیدند و در زمان انجام کار و فعالیت، آن‌ها را به تن نمی‌کردند و کیمونوهای متناسب با همان فعالیت را به تن داشتند.

مانتو آستین کیمونو

لباس‌های آستین کیمونو دارای آستین‌های پهن و گشاد کوتاه یا تا مچ هستند و مد امروزی لباس‌های سنتی ژاپن محسوب می‌شوند. به دلیل گشادی این سبک از آستین و احساس راحتی که به فرد می‌دهد، در بین جوانان محبوب است و هم در لباس‌های تابستانی و هم در لباس‌های زمستانی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مدل آستین‌ها اولین بار در سال 1940 میلادی، مد آمریکا را تحت تاثیر قرار دادند.

 

مانتو آستین کیمونو و سایر لباس‌هایی که با آستین کیمونو دوخته می‌شوند، انواع مختلفی دارند که از جمله آن‌ها می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

  • آستین پروانه‌ای: این نوع آستین از شانه شروع شده و هرچقد پایین‌تر می‌رود، پهن‌تر می‌شود و اندازه آن از 12 سانتی‌متر بیشتر نخواهد شد.
  • آستین بلند: این نوع از آستین‌های کیمونو تا مچ دست امتداد دارند. اکثر مانتوهایی که مدل آستین کیمونو را دارند، از این نوع هستند و دارای پارچه‌ای نرم و لخت‌اند که روی دست افتاده به نظر برسند و خیلی خشک نباشند.
  • آستین کوتاه: این مدل از آستین‌های کیمونو درست از زیر شانه برش زده می‌شوند. گاهی اوقات ممکن است به صورت یک خط عمودی برش بخورند که در این صورت پارچه کمتری مصرف شده و گاهی نیز به صورت خط افقی برش می‌خورند که سبب می‌شود آستین بیشتر باد کند و شانه‌ها را از آنچه که هست، بزرگ‌تر نشان دهد.
  • آستین مربعی: این مدل‌ها برش مستقیمی دارند و به آستین سرخود شباهت خواهند داشت.

مانتویی که با آستین کیمونو بلند طراحی و دوخته شده است و حس و حال خنکی را به ما القا می‌کند.

مانتو آستین کیمونو برای چه استایلی طراحی شده است؟

بعضی از افراد معتقدند که لباس‌های آستین کیمونو، به هر شخصی با هر سایز و هیکلی، اندامی یک‌دست می‌بخشند و همه افراد می‌توانند این لباس‌ها را به تن کنند. اما اگر بخواهیم به طور دقیق‌تر به موضوع نگاه کنیم، باید بدانیم که آستین‌های کیمونو ممکن است شانه‌ها را کمی افتاده نشان دهند، زیرا برش نخورده‌اند و به قسمت بالاتنه لباس وصل هستند، پس اگر شانه‌های افتاده‌ای دارید، سعی کنید کمتر از این نوع لباس‌ها در استایل خود استفاده کنید.

آستین کیمونو با پارچه‌های نرم و خنک، مناسب فصل تابستان است.

افرادی که بالاتنه بزرگی دارند و چهارشانه هستند، به دلیل این که مانتوهایی با آستین‌های کیمونو اندام آن‌ها را یک‌دست نشان خواهد داد، ممکن است ظرافت اندام خود را پس از پوشیدن این مدل مانتوها از دست بدهند و هیکلشان یکدست نشان داده شود. این افراد بهتر است مانتوهایی با سرآستین‌های برش خورده بپوشند که چهارشانه بودنشان بهتر مشخص شود. این نوع آستین‌ها برای افرادی که قد بلند و شانه‌های متوسطی دارند، بهترین گزینه محسوب می‌شوند، اما سایر افراد نیز بسته به سلیقه خود می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.

نمونه‌ای از یک مانتو که دارای آستین کیمونو بوده و ظاهر زیبایی به اندام لاغر شخص داده است.

کلام آخر

پوشیدن مانتو آستین کیمونو در فصول گرم سال، سبب می‌شود که خانم‌ها احساس راحتی بیشتری داشته باشند. این نوع مانتوها ظاهر زیبایی دارند و تصویری زنانه از خود نشان می‌دهند. دانستن این موضوع که آیا این مدل آستین‌ها برای استایل ما مناسب هستند، امری ضروری است که کمک می‌کند احساس رضایت بیشتری در ما ایجاد شود. در این مقاله سعی شد که شما با انواع مدل‌های آستین کیمونو آشنا شوید و بتوانید بهترین گزینه را از بین گزینه‌های موجود انتخاب کنید.

بازگشت به لیست