آموزش

نحوه نگهداری پالتوها در منزل

 

نحوه نگهداری پالتوها مانند روز اول

پالتوها یکی از گران‌قیمت‌ترین ها در بین پوشاک زنانه و مردانه هستند و معمولاً هرسال خریداری نمی‌شوند. ما معمولاً مبالغ نسبتاً زیادی را برای خرید پالتو پرداخت می‌کنیم. حتی اگر هرسال بخواهیم پالتویی نو و تازه خریداری کنیم، این به آن معنا نیست که پالتوی قبلی خود را دور می‌اندازیم. به همین دلیل حفظ و نحوه نگهداری پالتوها بسیار مهم است. رعایت برخی نکات ساده و کاربردی باعث می‌شود که طول عمر این پالتو ها افزایش پیدا کند. پس تا انتهای مقاله با گالری مانتو میرداماد همراه ما باشید.

 

 نحوه نگهداری پااتوها در منزل

نحوه نگهداری پالتوها در روزهای سرد زمستانی

به ‌این‌ترتیب شما می‌توانید پالتوهای خود را تا سال‌های سال مورداستفاده قرار بگیرد. در عوض هزینه خرید پالتو را صرف دیگر امور موردعلاقه‌تان و حتی خرید لباس‌های دیگر بکنید. در این مقاله با ما همراه باشید تا با نحوه‌ی نگهداری پالتوها آشنا شده و این نکات را در زندگی شخصی خود نیز استفاده کنید.

یک پالتو و یا کاپشن گرم زمستانی در کشور ما به خصوص در مناطق سرد و کوهستانی حائز اهمیت است. برای اینکه کت زمستانی خود را مثل روز اول نگه دارید، باید آن را تمیز، مراقبت و نگهداری لازم را انجام دهید.

همیشه هنگام تمیز کردن کت خود، برچسب مراقبتی روی کت خود را نگاه کنید. هر لکه را سریعاً با مواد از بین برنده لکه تمیز کنید. باقی ماندن لکه های خاک برای مدت طولانی روی پارچه، حذف آنها را سخت تر می‌کند. اگر از اسپری مو، عطر یا ادکلن استفاده می‌‍کنید، قبل از پوشیدن کت، آن را بمالید تا به مواد کت آسیبی وارد نشود.

پوشیدن روسری نه تنها گردن شما را گرم نگه می‌دارد، بلکه می‌تواند از لکه های آرایش و چربی روی یقه کت شما نیز جلوگیری های لازم را انجام دهد.

 

 

استفاده از کیف مناسب همراه با پالتوها

حمل کیف های شانه ای سنگین می‌تواند کت شما رافرسوده کند و کیف های رنگ شده روی شانه ممکن است روی مواد کت ساییده شده باشد . کت خود را به یک چوب لباسی محکم آویزان کنید تا به حفظ شکل کت و پالتو و یا کاپشن شما کمک کند. یک کت زمستانی خیس را در مکانی با تهویه مناسب آویزان کنید تا بتواند کل روز را با دمای محیط خشک شود. هنگامی که آن را برای شتتشوی  می‌برید، لکه ها و کثیفی های روی کت خود دقیق به خشک شویی نشان دهید.

 

تمیز کردن کت و پالتو

اگرچه تمیز کردن این لباس ها در خانه امکان پذیر بوده است، اما مراقبت ویژه ای را طلب می کند، بنابراین اگر شک دارید آن را به خشکشویی بسپارید. ماشین لباسشویی با بار بالا می‌تواند به کت آسیب برساند، بنابراین کت‌های خود را با لباس های دیگر نشویید تا اسیب نبیند. برای شستن پالتو با برچسبی که نشان می‌دهد شستشوی ماشینی مجاز است، باید موارد زیر را برای نحوه نگهداری پالتوها انجام دهید:

از بین بردن گل و لای

  • کثیفی و گل و لای را تمیز کنید، کت زیپ را بالا ببرید، جیب ها را ببندید و از داخل جیب هارا بچرخانید. مطمئن شوید که ماشین لباسشویی مواد شوینده لباس یا نرم کننده لباس باقی مانده ندارد که می‌تواند به پرها آسیب جدی برساند یا عایق رطوبتی پارچه را نابود کند.

استفاده از پاک کننده مناسب

  • فقط از پاک کننده ای استفاده کنید که مخصوص لباس های بیرونی است. مقدار مناسبی از مواد شوینده تمیز کننده استفاده کنید و چرخه شستشو را روی سرد یا لطیف تنظیم کنید. در صورت امکان از چرخه آبکشی ۲ تا ۳ بار استفاده کنید تا تمام مواد شوینده پاک شود.

خشک کردن با حرارت کم

  • برای جلوگیری از بین رفتن پارچه روی حرارت کم خشک کنید، برای جلوگیری از جمع شدن پرها، دما و چرخش ماشین لباسشویی را کنترل کنید. در هوا خشک نکنید زیرا پرها در صورت مرطوب ماندن بیش از حد طولانی می‌توانند گلوله شوند و بوی بدی به خود بگیرنند. قبل از پوشیدن ژاکت از خشک بودن کامل ان مطمئن شوید.

 

 

شستشوی به موقع پالتوها

پالتوها جزءِ لباس‌هایی هستند که به‌طور مستقیم با بدن ما تماس مستقیم ندارند و بر روی سایر لباس‌های زمستانی ما پوشیده می‌شوند. اما تاکنون فکر کرده‌اید که پالتوهای ما در هر بار استفاده، در معرض چه آلودگی‌هایی هستند؟ گردوغبار؟ بو و دود وسایل نقلیه؟ آلودگی‌های محیطی؟ آلودگی و کثیفی‌ها ناشی از تماس با اشیا؟ کافی است در پایان زمستان بوی پالتوهای خود را از نزدیک بو کنید خواهید دید که بوی بدی میدهند

حالا با خود مرور کنید که آخرین بار چه زمانی پالتوی خود را شسته‌اید و آیا شما هم جزءِ کسانی هستید که شست‌وشوی پالتو رو فراموش کرده اید؟

اولین نکته در مورد نحوه نگهداری پالتوها، شست‌وشوی به ‌موقع آن‌ها ست. برای این کار توصیه می‌کنیم که کار را به دست نیروی متخصص سپرده و پالتوی خود را خاطری آسوده به خشک‌شویی‌ها بسپارید تا پالتوی شما را بشویند.

این مسئله در مورد پالتوهایی که از پشم خالص تهیه‌شده‌اند بسیار حائز اهمیت است. چه‌بسا پالتوهایی که در اثر شست‌وشو با دمای نامناسب تغییر سایز می دهند و دیگر هرگز قابل پوشیدن نیستند. بنابراین توصیه می‌کنیم که در هرسال دو یا نهایتاً یک‌بار پالتوی خود را خشک‌شویی کنید و آلودگی‌هایی و کثیفی‌های آن را از بین برود.

 

شستشوی پالتو

مراحل شستشوی پالتو در خانه

  • مرحله اول

اگر می‌خواهید پالتوهای خود را در خانه بشویید، به این نکات توجه کنید. در ابتدا روی یقه، زیر بغل و جیب‌های کت را با به ماده‌ی شوینده و یا لکه بر بزنید . بعدازاین کار کت را پشت‌ورو کرده و آن را در درون ماشین لباسشویی قرار بدهید. در این مرحله برای محکم‌کاری می‌توانید پالتو را در درون کیسه‌های مخصوص شست‌وشو قرار بدهید تا هیچ آسیبی به ان ها وارد نشود.

 

  • مرحله دوم

حالا درجه‌ی حرارت و دور چرخش لباسشویی را با توجه به جنس پالتو (پشم، کشمیر، جیر و …) تنظیم بکنید و شست‌وشو را آغاز کنید. هرگز پالتوی شسته شده در خشک‌کن نگذارید چراکه آسیب بسیار به پالتو وارد می‌شود و کوچک می‌شوند. برای گرفتن رطوبت اضافی پالتو می‌توانید از یک حوله استفاده بکنید و بعد آن را از چوب‌رختی اویزان کنید تا کاملاً خشک شوند.

  • مرحله سوم

مرحله‌ی بعدی در حفظ و نحوه نگهداری پالتوها، برس کشی بوده است. به‌طور منظم و بعد از هر دو یا سه بار استفاده از پالتوها، آن‌ها را برس کشی کنید تا زیباتر  به نظر برسند و بافت یکدست داشته باشند. این کار باعث می‌شود که هر نوع پرز و آلودگی که به سطح پالتو چسبیده است، از بین برود و پالتوی شما مثل روز اول زیبا ودرخشان به نظر برسد.

برای این کار پالتو را روی سطحی صاف و سفت پهن کنید و با دقت روی آن را، از بالا به پایین برس بزنید. این کار را برای زیر بغل، روی جیب‌ها، دور گردن هم با دقت لازم انجام دهید و بعد از هر بار برس کشیدن ببیند که چه تغییری در پالتوی شما رخ داده است.

 

 

نحوه نگهداری از پالتوهای چرم

بعضاً افراد پالتوهای خود را از جنس چرم می خرند. نگه‌داری از پالتوهای چرم قوانین خاصی دارد و نیازمند مواد نگه‌دارنده‌ی مخصوص چرم بوده است. برای از بین بردن لکه‌ها و آلودگی‌های روی سطح چرم می‌توانید از دستمال یا اسفنج مرطوب استفاده کنید. در این صوت به‌راحتی تمام لکه‌ها را از بین برود. سپس بهتر است از اسپری‌های ضد آب‌کردن چرم که در بازار موجود است استفاده کنید و تمام سطح پالتو را با این اسپری‌ها پاک کنید

بعد از آن پالتوی خود را با استفاده از واکس مخصوص چرم استفاده کنید و اجازه دهید که واکس کاملاً جذب پالتو شود. هرگز پالتوی چرمی خود را در معرض نور آفتاب قرار ندهید، زیرا به شدت آسیب می‌بیند و بافتش کاملا از بین می‌رود.

پالتوهای چرم را در محیطی خنک و خشک نگه‌دارید  تمام مراحل ذکرشده را هرچند وقت یک‌بار انجام بدهید تا طول عمر پالتوی‌تان افزایش پیدا کند و سال‌های سال مورداستفاده شما باشد.

 

 

نکات طلایی در شستشوی پالتو

مطمئن شوید که از ماشین لباسشویی درب جلو با چرخه ملایم استفاده می کنید. در صورت امکان، محلول شوینده ماشین لباسشویی خود را بشویید تا از شر هر گونه باقیمانده خلاص شوید.این نکان در نحوه نگهداری پالتوها اهمیت دارد.

از پاک کننده ای استفاده کنید که مناسب باشد. در حالی که کت خود را از ماشین لباسشویی به خشک کن حمل می کنید، مانند یک نوزاد در گهواره قرار دهید.  هنگامی که خیس است بسیار سنگین است، بنابراین باید هنگام جابجایی آن مراقب باشید تا پارچه یا دوخت آن پاره نشود.  قبل از اینکه آن را در خشک کن بگذارید، کلوخه ها را در قسمت پایین صاف کنید.

دستورالعمل های خشک کردن روی برچسب لباس را دنبال کنید.  این معمولاً به این معنی است که ژاکت خود را در یک خشک کن بزرگ با کمترین درجه حرارت خشک کنید.

از خشک کردن کت با هوای آزاد پرهیز کنید!

بسیار مهم است که قبل از درآوردن ژاکت خود کاملاً خشک شده باشد. این ممکن است کمی طول بکشد، بنابراین صبور باشید. ما توصیه نمی کنیم کت خود را با هوا خشک کنید، زیرا چندین روز طول می کشد و می‌تواند باعث کپک شود.

مگر اینکه کاپشن شما واقعاً کثیف باشد، اغلب می‌توانید فقط نقاط کثیف را بشویید. شستشوی نقطه‌ای تا حد امکان به ماندگاری کت شما نیز کمک می‌کند، زیرا شست‌وشوی کامل باعث ساییدگی و پارگی بیشتر آن می‌شود. از کمی صابون ملایم (مانند صابون ظرفشویی) و آب خمیر درست کنید. پوسته یا پارچه آستر کثیف را از عایق دور نگه دارید و از یک مسواک یا پارچه برای تمیز کردن آن به آرامی استفاده کنید.

مواد را با دقت بشویید تا لایه داخلی خیس نشود، سپس اجازه دهید کاپشن شما در هوا خشک شود. قبل از اینکه آن را کنار بگذارید مطمئن شوید که کاملا خشک شده است.

برای لکه های شدید تر، در صورت لزوم برای نوع جین، یک قطره مواد شوینده را به آب اضافه کنید و سعی کنید از یک مسواک قدیمی استفاده کنید تا آن را از بین ببرید.

اگر کمی بیشتر از آن چیزی که مسواک قدیمی‌تان می‌تواند تحمل کند، با کثیفی مواجه هستید، یا می‌خواهید بدانید چگونه بوهای یک کت جین را از بین ببرید، همیشه می‌توانید با اسپری روز دوم به آن تازه سازی سریع بدهید. این می تواند زمان بین شستشو را طولانی تر کند و به شما کمک کند رنگ را برای مدت طولانی تری حفظ کنید.

 

 

از بین بردن بوی ژاکت و یا پالتوهای جین

ژاکت جین همیشه یک گزینه عالی برای استایل ساده است. اما چگونه می توانید بوی یک کت جین را وقتی که آن را قدیمی خریدید، از بین ببرید؟  آیا نگران این هستید که کت های جین در هنگام شستشو کوچک شوند؟  در اینجا چیزی است که باید بدانید:

ابتدا به برچسب مراقبت نگاه کنید تا دوباره بررسی کنید که جین شما برای شستشوی ماشینی مناسب است.

ژاکت خود را از داخل بچرخانید. ژاکت خود را در یک چرخه ملایم، کوتاه و سرد بشویید.  گرما باعث پخش شدن رنگ می شود، بنابراین ما می خواهیم تا جایی که ممکن است از آن اجتناب کنیم!

برای کمک به محافظت از رنگ، با یک شوینده ملایم بشویید و نرم کننده پارچه Comfort را اضافه کنید تا ژاکت شما فوق العاده نرم و تازه باشد. وقتی چرخه شستشوی شما تمام شد، ژاکت خود را صاف کنید تا خشک شود.

مهم نیست که کت شما از چه ماده ای ساخته شده است، چه باید بدانید که چگونه از کت های چرمی مراقبت کنید یا لباس جین خود را تازه کنید، این راهنمای مفید شما را پوشش می دهد. نحوه نگهداری پالتوها ممنون که تا انتهای مقاله با ما همراه بودین لطفا نظرات خود را با ما به اشتراک بگذارید.

 

 

خرید پالتوهای باکیفیت از گالری مانتو میرداماد

گالری مانتو میرداماد باشند با چندین سال سابقه فروش موفق بهترین و باکیفیت ترین نوع پوشاک را در اختیار شما عزیزان قرار می دهد. با سرد شدن هوا و تغییر فصل، پالتو های بسیار متنوع و جذاب به همراه مناسب ترین قیمت ها در این مجموعه موجود شده است. تصاویر به همراه قیمت تمامی پوشاک در سایت گالری مانتو میرداماد کاملا مشخص است.

در صورت بروز هرگونه سوال و یا مشکلی در خرید پالتو و دیگر پوشاک می توانید با کارشناسان این مجموعه ارتباط برقرار کنید. پشتیبانی سایت گالری مانتو میرداماد قبل و یا حتی بعد از خرید به تمامی سوالات و مشکلات شما پاسخ خواهد داد.

امیدواریم اطلاعات خوب و مفیدی در مورد نحوه نگهداری پالتوها به دست آورده باشید.

بازگشت به لیست