راهنما

راهنمای انتخاب سایز مانتو

راهنمای انتخاب سایز مانتو

این روزها با پیشرفت فناوری و گسترش اینترنت بسیاری از خرید های ما به صورت آنلاین انجام می شود اما برای خرید لباس ها به صورت آنلاین لازم است که اطلاعاتی راجع به تعیین سایز داشته باشیم اگر شما هم اهل خرید آنلاین هستید ممکن است هنگام خرید مانتو حتماً نیازمند یک راهنما انتخاب سایز مانتو هستید و با این سوال مواجه شده اید که چگونه سایز مانتو خود را تشخیص دهم؟اما داشتن اطلاعات و آگاهی راجع به سایز لباس برای خرید سوغاتی یا هدیه برای شخص دیگر نیز می تواند بسیار کمک کننده باشد.

گاهی اوقات سایز لباس ها با توجه به برش و دوخت آنها متفاوت است و ممکن است ما را دچار اشتباه کند بعضی لباس ها فقط با پرو شدن سایز دقیق شان مشخص میشود اما راجع به لباس هایی که در سیستم استاندارد دوخته میشوند عددی که روی لباس نوشته می شود معیاری برای اندازه و تناسب بین اعضای بدن و سایز مانتو است.

چگونه سایز مانتو را تشخیص دهیم ؟

در این قسمت از راهنمای انتخاب سایز مانتو به روش های اندازه گیری برای تعیین سایز مانتو می پردازیم برای این کار لازم است که قسمت های مختلف بدن را در حالت نرمال بدون لباس و یا با لباس خیلی نازک اندازه گیری کنیم برای اندازه گیری صحیح به یک متر خیاطی نیاز دارید در ابتدا باید حتماً صاف بایستید و گردن خود را صاف کنید کمر در راستای بدن و شانه ها کاملاً صاف و رو به عقب باشد. برای خانم هایی که دچار اضافه وزن هستند باید به این نکته توجه کنند که اگر عادت به پوشیدن لباس زیر خاص یا گن دارند ابتدا آن را تن کنند و سپس برای تعیین سایز اقدام کنند.

 1.  اولین قدم در راهنما انتخاب سایز مانتو اندازه گیری دور سینه می باشد به این صورت که متر را به صورت افقی به دور خود پیچیده و اندازه گیری برجسته ترین قسمت سینه را انجام می دهیم.
 2.  در دومین قدم دور کمر را اندازه گیری می کنیم به این صورت که دوباره متر را به صورت افقی دور خود پیچیده و گود ترین قسمت بدن را در محلی که آرنج با بدن تماس پیدا میکند ، اندازه گیری می کنیم.
 3. در سومین قدم دور باسن را اندازه گیری می کنیم به این صورت که دوباره  متر را به دور خود پیچیده و برجسته ترین و پهن ترین قسمت باسن را در پایین خط کمر اندازه گیری میکنیم.
 4.  در چهارمین قدم سر شانه را اندازه گیری می کنیم به این صورت که از گودی گردن روی شانه تا ابتدای افتادگی دست ها را اندازه گیری میکنیم.
 5. در پنجمین قدم قد آستین را اندازه گیری میکنیم به این صورت که از انتها شانه روی استخوان آرنج تا استخوان برجسته مچ دست را اندازه گیری میکنیم.
 6.  در ششمین قدم دور بازو را اندازه گیری می کنیم به این صورت که  برجسته ترین قسمت از بازو را اندازه گیری میکنیم.
 7.  در هفتمین قدم باید بالا تنه جلو را اندازه گیری کنیم به این صورت که از سرشانه تا کمر ، به طوری که متر روی برجسته ترین قسمت سینه باشد ، اندازه گیری می شود.
 8.  در هشتمین قدم بالا تنه پشت را اندازه گیری می کنیم به صورتی که از اولین مهره برجسته پشت گردن تا کمر را  به طوری که متر از وسط دو کتف عبور کند ، اندازه گیری میکنیم.
 9.  در نهمین قدم کاور جلو را اندازه گیری میکنیم به صورتی که از محل افتادن دست ها به صورت افقی ۷  سانتی متر پایین تر از گردن اندازه گیری می کنیم.
 10.  در دهمین قدم کاور پشت را اندازه گیری می کنیم از محل افتادن دست ها از پشت ۱۴ سانتی متر پایین تر از استخوان گردن اندازه گیری میشود.
 11.  در قدم آخر بلندی مانتو را اندازه گیری می کنیم به این صورت که از بالاترین قسمت سرشانه تا زانو یا زیر زانو اندازه گیری میکنیم.

جدول تعیین سایز

سایز : ۳۴ – ۳۶ – ۳۸ – ۴۰ – ۴۲ – ۴۴ – ۴۶ – ۴۸ – ۵۰

دور سینه : ۸۰ – ۸۴ – ۸۸ – ۹۲ – ۹۶ – ۱۰۰ – ۱۰۴ – ۱۰۸ – ۱۱۲

دور کمر : ۶۰ – ۶۴ – ۶۸ – ۷۲ – ۷۶ – ۸۰ – ۸۴ – ۸۸ – ۹۲

دور باسن : ۹۰ – ۹۲ – ۹۶ – ۱۰۰ – ۱۰۴ – ۱۰۸ – ۱۱۲ – ۱۱۶ – ۱۲۰

سرشانه : ۱۲ – ۱۲ – ۱۲/۵ – ۱۲/۵ – ۱۲/۸ – ۱۳/۱ – ۱۳/۴ – ۱۳/۷ – ۱۴

قد آستین: ۵۸ – ۵۸/۵ – ۵۹ – ۵۹ – ۵۹ – ۶۰ – ۶۰ – ۶۱ – ۶۲

دور بازو : ۲۶ – ۲۷/۲ – ۲۸/۴ – ۲۹/۶ – ۳۱ – ۳۲/۸ – ۳۴/۴ – ۳۶ – ۳۷/۶

بالاتنه پشت : ۳۹ – ۳۹/۵ – ۴۰ – ۴۰/۵ – ۴۱ – ۴۱/۵ – ۴۲ – ۴۲/۵ – ۴۳

بالاتنه جلو: ۳۹ – ۳۹/۵ – ۴۰ – ۴۰/۵ – ۴۱/۳ – ۴۲/۱ – ۴۲/۹ – ۴۳/۷ – ۴۴/۵

کاور جلو : ۳۰ – ۳۱/۲ –  ۳۲/۴ – ۳۲/۴ – ۳۳/۶ – ۳۵ – ۳۶/۵ – ۳۶/۵ – ۳۸ – ۳۹/۵

کاور پشت : ۳۲/۲ – ۳۳/۴ – ۳۴/۴ – ۳۵/۵ – ۳۶/۶ – ۳۷/۸ – ۳۹ – ۴۰/۲-  ۴۱/۳

جدول تشخیص سایزدر رابطه با جدول راهنما انتخاب سایز مانتو می توان از همین جدول استفاده کرد همانطور که می‌بینید سایز ۴۸ مانتو که برای سایزهای بزرگ است مطابق جدول بالا دارای مشخصه های خاص خود است.

اما گاهی برای سایزبندی مانتو سایز های ۱ و ۲ را داریم حال میخواهیم بدانیم معادل سایز یک مانتو و معادل سایز دو مانتو کدام سایز ها هستند. می‌توان گفت معادل سایز ۱ مانتو ، سایز ۳۶_۳۸  است و معادل سایز ۲ مانتو ، سایز ۴۰ _۴۲ است و همچنین سایز ۳ و ۴ مانتو را داریم که معادل سایز ۳ مانتو ، سایز ۴۴_۴۶ و معادل سایز ۴ مانتو ، سایز ۴۸_۵۰ می‌باشد.

توصیه به خانم‌های سایز بزرگ این است که بر خلاف آنچه که تا بهامروز گفته شده که بهتر است خانم های سایز بزرگ لباس های گشاد بپوشند ، اما حقیقت این است که لباس های گشاد و اور سایز شما را از آنچه که هستید درشتتر نشان می‌دهد و اگر قصد خرید مانتو سایز بزرگ را دارید بر اساس فرم بدن خود یک مدل را انتخاب کنید که بخش های لاغرتر اندام شما را بهتر نشان بدهد.

 

بازگشت به لیست