راهنما

پارچه زمستانی

پارچه زمستانی

با رسیدن فصل زمستان اولین چیزی که در ذهن افراد نقش می بندد ، سرما است. هوای سرد زمستان باعث می شود که تغییراتی در پوشش شما به وجود بیاید و دیگر خبری از لباس های راحت و آزاد نیستدر این مقاله قصد داریم انواع پارچه زمستانی و مدل هایی که از این پارچه ها میتوان دوخت تا زمستانی شیک پوش تر را سپری کرد به شما معرفی کنیم

چه پارچه هایی برای زمستان مناسب هستند ؟

همانطور که می‌دانید پارچه زمستانی بسیار متنوع هست تنوع آن‌ها نیز به دلیل تنوع الیاف‌های به کار رفته در دوخت آن‌ها می باشد. هر پارچه‌ای با توجه به ماهیت مواد اولیه مورد استفاده برای دوخت و بافته شدنش ویژگی های مخصوص به خود را دارد این ویژگی‌ها هر کدام باعث می‌شوند که پارچه‌های مختلف هر کدام برای یک استفاده به خصوص مناسب باشند و خصوصا این که می‌توان با توجه به مشخصات و ویژگی هایی که هر پارچه دارد آن را برای یک فصل و یک لباس به خصوص مورد استفاده قرار داد.

پارچه زمستانی در لباس های زمستانی باید علاوه بر گرمای مطلوبی که از پوشیدن این لباس‌ها احساس می‌کنیم ، احساس راحتی و سبکی نیز داشته باشیم. در ادامه به انواع پارچه زمستانی می‌پردازیم.

پارچه های مخصوص فصل زمستان۱ ) پنبه

لباسهایی که تهیه شده از الیاف و پارچه های نخ پنبه ( دورس ) هستند به عنوان یک پوشش در زیر لباس های زمستانی دیگر به کار می رود این یک پوشش مناسب است که شما می توانید با شروع فصل سرما و زمانیکه هوا خیلی سرد نیست آن را بپوشید و همچنین به عنوان یک پوشش سبک زمستانی در زیر کت و پالتوهای زمستانی می توانید استفاده کنید. به این ترتیب شما با پوشیدن لباس هایی از جنس نخ پنبه میتوانید یک لباس سبک و متناسب با دمای فصل بپوشید و گرم بمانید بدون اینکه نیاز داشته باشید چندین لایه لباس روی هم پوشیده باشید. پنبه از الیاف پرکاربردی است که برای تولید لباس های نازک و خنک تابستان نیز مناسب است و مورد استفاده قرار می گیرد.

نکته قابل توجه این است که لباس های پنبه ای مخصوصا برای افرادی که به الیاف هایی مثل پشم حساسیت دارند گزینه بسیار مناسب است.

۲ ) الیاف پشمی

الیاف پشمی از پوشش موهای بدن گوسفندان و دیگر حیوانات به دست می‌آید که به صورت طبیعی یک عیق مناسب و مطلوب در برابر سرما و رطوبت هستند پس در میانه‌ی فصل زمستان که هوا سردتر است می‌توانند پوشش مناسبی برای شما باشند برخی از افراد با پوشیدن لباس های پشمی احساس ناخوشایندی دارند و احساس خارش می کنند در این حال توصیه می‌شود از پشم های مرینوس شده استفاده کنند که بسیار نرم تر و راحت تر از پشم معمولی هستند و احساس خارش ایجاد نمی کنند لباس هایی که از پشم های مرینوس شده تولید شده‌اند نسبت به انواع طبیعی گرمای کمتری ایجاد می کند اما گرمای آنها قابل قبول است و استفاده از آنها راحت تر میباشد و قیمت مناسب برای مصرف کننده دارند.

مدل مانتو پشمی۳ ) الیاف ابریشم

از دیگر انواع پارچه زمستانی می توان به پارچه های ابریشمی و لباس هایی که از این الیاف تولید شده اند اشاره کرد. این الیاف را کرم های ابریشم برای ساختن پیله های خود مورد استفاده قرار می‌دهند و تولید می‌کنند. اما از معایب این الیاف می‌توان گفت که سبک هستند و نمی‌توان آنها را به عنوان یک پوشش گرما بخش بیرونی به شمار آورد اما با این حال گرما بخشی و عایق بودن این الیاف در عین ظرافت ، راحتی و سبکی باعث شده است که لباس ها و ژاکت های ابریشمی تولید شوند.

۴ ) خز مصنوعی

از دیگر انواع پارچه زمستانی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد ؛ خزه ها و الیاف مصنوعی هستند که به تقلید از پشم گوسفندی تولید شده است و به اصطلاح پشم خواب دار هستند خز ها در انواع مصنوعی و طبیعی از موی بز به دست می‌آیند و از گذشته تا کنون برای گرم ماندن در فصل سرما مورد استفاده قرار گرفته اند آنها به خوبی این قابلیت را دارند تا گرمای مطلوب و به اندازه برای افراد فراهم کنند این نوع خزها بر خلاف ابریشم ، پشم و پنبه از الیاف سنتتیک مثل پلی استر بافته و تولید شده است برخلاف پشم طبیعی احساس سنگینی ایجاد نمی کند و شما را به خوبی گرم نگه میدارند و در عین حال هنگام شستشو به سرعت و به راحتی قابل خشک شدن هستند.

مدل پارچه خزدار۵ ) ژاکت های بافتنی

کاموا از جمله الیافی است که برای بافتن انواع لباس های زمستانی مورد استفاده قرار می گیرد این لباس‌ها شامل انواع رو انداز ، شال ، کلاه ، شال گردن ، ژاکت ، پلیور و جوراب میشوند. شما می توانید این پوشاک گرم مناسب زمستان را هم به صورت آماده خریداری کنید و یا با خرید انواع کاموا خودتان در خانه با سلیقه و طبق نیاز خود ببافید.

با توجه به اینکه جنس کاموای شما ضخیم و یا نازک است می توانید لباس های ضخیم و همچنین لباس های سبک تر و خنک تر ببافید.

۶ ) الیاف کشمیر

از دیگر انواع پارچه زمستانی الیاف کشمیر هستند این پارچه ها برای تولید انواع ژاکت ها مورد استفاده قرار می گیرند که ژاکت های تولید شده از این الیاف بسیار راحت و سبک هستند و در عین حال گرمای مورد نیاز شما را فراهم می کنند اما به شدت گران قیمت هستند.

۷ ) الیاف نایلونی

از دیگر الیافی که در روزهای برفی و بارانی بسیار کاربرد دارند الیاف نایلونی هستند. این الیاف در تولید چتر و هم در تولید انواع بارانی مورد استفاده قرار می گیرد این لباس ها چندان گرمای مورد نیاز را ایجاد نمی کند اما گزینه بسیار خوبی برای ممانعت از ورود آب به لباس در روزهای برفی و بارانی هستند.

۸ ) چرم

مدل پارچه چرمپارچه های چرمی بهترین و شیک ترین گزینه در فصل زمستان هستند این پارچههای زمستانی از جمله پر کاربردترین پارچه هایی هستند که در زمینه های مختلفی مورد استفاده قرار می گیرد انواع پالتو ها ، کت ها ، بوت ها و دستکش های چرمی از این پارچه ها تولید می شود و طرفداران زیادی دارند که هم گرمای خوبی فراهم می کنند و هم به حفظ شیک پوشی و استایل جذاب شما کمک می کند اما این پارچه های چرمی مراقبت زیادی احتیاج دارند و باید از آنها به درستی استفاده کرد.