آموزش

آموزش دوخت مانتو عبایی

مانتو عبایی

دوخت مانتو عبایی

در این مقاله به دوخت مانتو عبایی که یکی از پرکاربردترین مانتو هایی است که زنان ایرانی در فصل تابستان می پوشند.

چند متر پارچه برای مانتو عبایی؟

مقدار پارچه لازم :

پارچه ساتن عاشقی یا کرپ کن کن، به عرض 150 سانتی متر و طول 260 سانتی متر، پارچه حاشیه دار ابریشمی به عرض 150 سانتی متر و طول 130 سانتی متر، روی الگوی پشت کار کنید.

ابتدا دوخت مانتو عبایی مقدار منحنی یقه جلو را روی بالاتنه پشت رسم کنید. خط مچ را به اندازه 30 سانتی متر گونیا کنید، از این نقطه مطابق شکل به خط باسن خطی منحنی رسم کنید. از قسمت پشت در ادامه خط باسن با خط آستین خطی مستقیم رسم کنید . تیکه پشت آستین برش دارد. الگوی جلو را کپی کنید. از گوشه گردن خطی مستقیم به اندازه حدود 115 سانتیمتر ادامه دهید.

برای رسم الگوی مانتو ابتدا بایستی قد مانتو را اندازه گیری بکنیم. برای اندازه گیری قد مانتو متر را از سرشانه پشت تا قد دلخواه مانتو گرفته وبه علاوه 10 تا 15 سانتی متر می کنیم. قد متناسب برای این مانتو همان 120 است پارچه را از ترکی پارچه پهن کرده و قد مانتو همان عرض پارچه  می باشد.

نکتهاگر دوست داشتید می توانید ازدورنگ پارچه حریر استفاده کرده به این صورت که یکی را به عنوان آستر و یک لای دیگر را به عنوان رویه انتخاب کنید. درزها را از داخل دوخته برگردانید و قسمت سرشانه را به هم وصل کنید. (برای مانتو عبایی آستردار) برای این که مانتو روی تن ثابت باشد می توانید از کمری که از پارچه دوخته اید نیز استفاده کنید.

چند متر پارچه برای دوخت مانتو عبایی؟

مقدار پارچه لازم :

پارچه ساتن عاشقی یا کرپ کن کن ، به عرض 150 سانتی متر و طول 260 سانتیمتر ،

پارچه حاشیه دار ابریشمی به عرض 150 سانتی متر و طول 130 سانتی متر

روی الگوی پشت کار کنید ،قد مانتو را تا 15 سانتی متر بالاتر از زمین بلند کنید

مقدار منحنی یقه جلو را روی بالاتنه پشت رسم کنید.

خط مچ را به اندازه 30 سانتی متر گونیا کنید. از این نقطه مطابق شکل به خط باسن خطی منحنی رسم کنید. از قسمت پشت در ادامه خط باسن با خط آستین خطی مستقیم رسم کنید. تیکه پشت آستین برش دارد. الگوی جلو را کپی کنید. از گوشه گردن خطی مستقیم به اندازه حدود 115 سانتی متر ادامه دهید. از این قسمت با لبه مانتو منحنی کنید.

آموزش مانتو عبایی همراه با الگو

آموزش مانتو عبایی همراه با الگو: امروز با رسم الگو مانتو به صورت گام به گام در خدمت شما هستیم این مدل مانتو را می توانید به عنوان مانتوی مجلسی استفاده کنید. برای رسم الگوی مانتو ابتدا بایستی قد مانتو را اندازه گیری بکنیم.

قدمانتو

برای اندازه گیری قد مانتو متر را از سرشانه پشت تا قد دلخواه مانتو گرفته وبه علاوه 10 تا 15 سانتی مانتو عباییمتر می کنیم. قد متناسب برای این مانتوهمان120 است پارچه را ازترکی پارچه پهن کرده و قد مانتو همان عرض پارچه  می باشد.

الگوی مانتو عبایی

نقطه ب راروی ب و الف را روی الف قرار داده و اضافات را ببرید و قسمت مچ را تعیین کنید و اضافات آن را نیز ببرید برای دوخت این مانتو فقط قسمت سرشانه دوخت می شود.

نکتهاگر دوست داشتید می توانید ازدورنگ پارچه حریر استفاده کرد ه  به این صورت که یکی را به عنوان آستر و یک لا دیگر را به عنوان رویه انتخاب کنید.

مقدار پارچه مورد نیاز برای مانتو عبایی شماره 1 دو متر پارچه با عرض120سانتی متر و یا 150سانتی متر برای این مدل مانتو به پارچه پر عرض یعنی با عرض 180 نیاز داریم. (اگر با عرض180 پیدا نکردین از بیراه پارچه استفاده می کنیم). پارچه را از عرض تا بزنید قد مانتو را روی پارچه علامت بزنید این مستطیل را از عرض تقسیم بر دو نموده و تا بالا با مل خط کشی نمایید تا به دو مستطیل 40 سانتی تبدیل شود

از خط وسط مانتو 40 سانتی متر پایین آمده و به سمت دولا باز پارچه خط رسم می کنیم این مربع دور ریز  می باشد

از خط وسط مانتو 40 سانتی متر پایین آمده و به سمت دولا باز پارچه خطی رسم می کنیم این مربع دور ریز پارچه می باشد

یقه مستطیلی                           

برای یقه مستطیل به عرض دور تا دور جلو وپشت 60 تا 80 سانتی متر در قد 16تا 20 سانتی متر نیاز داریم . این یقه بعد از برش روی پارچه بازشده سپس دولاکنید و دور تا دور یقه بدوزید مقدار پارچه موردنیاز: یک قد مانتو با عرض 180سانتی متر اگر عرض180نبود 180سانت با عرض 150سانت نیاز داریم. امیدواریم مطلب دوخت مانتو عبایی برای شما مفید باشد.

گالری بزرگ میرداماد با چندین سال سابقه درخشان در زمینه تولید و ارائه انواع مانتو یکی از با سابقه ترین ها در کشور به شمار می رود. با مراجعه به این مجموعه می توانید اقدام به خرید با کیفیت ترین و بروز ترین انواع مانتو نمایید. درنظر داشته باشید گالری بزرگ میرداماد با توجه به سلیقه مشتری متنوع ترین محصولات را طراحی و تولید می نماید تا تمامی افراد با سلیقه های گوناگون مانتوی مناسب خود را در این مجموعه انتخاب و خریداری نمایند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط