راهنما

ویژگی های پارچه کتان برای دوخت انواع مانتو

ویژگی های پارچه کتان برای دوخت انواع مانتو

ویژگی های پارچه کتان برای دوخت انواع مانتو همان طور که از نامش پیداست از الیاف کتان است اما باید توجه داشت. که در ایران کتان ساخته نمی شود، بسیاری این پارچه را یکی از قدیمی ترین پارچه هایی می دانند که مردم برای ساختن پارچه از آن استفاده می کردند. به راحتی می توان قدمت این پارچه را درک کرد.

کتان برای دوخت انواع مانتو

ویژگی های کتان که باعث جذابیت و محبوبیت آن شد‌ه است. نام سلطان لباس را بر آن نهاده است. اما سوال اول این است که چه چیزی باعث محبوبیت خرید پارچه کتان می شود و چرا نباید این نوع پارچه را برای تولید لباس های مختلف فراموش کرد؟

 پارچه کتان

همیشه در مورد هر محصولی که امروزه استفاده می کنند این سوال برای مردم وجود دارد. که این محصول از چه زمانی وارد زندگی مردم شد‌ه و چه زمانی مردم شروع به استفاده از آن کرده اند و کتانی نیز از این موضوع مستثنی نیست.
همان طور که گفتیم این پارچه یکی از قدیمی ترین پارچه هایی است که بشر در حال حاضر از آن استفاده می کند. دانشمندان توانسته اند قدیمی ترین پارچه کتان رنگ شد‌ه را در غارهای باستانی ما در گرجستان کشف کنند. گفته می شود قدمت این پارچه ها به 36 هزار سال قبل بازمی گردد.
نمونه دیگری از پارچه کتان که دانشمندان موفق به کشف آن شد‌ه اند مربوط به سوئیس است. پارچه کشف شد‌ه از مناطق مسکونی اطراف دریاچه سوئیس به 8000 سال قبل از میلاد مسیح باز می گردد.
گیاه کتان از گذشته به سختی رشد می کرد و از طرفی تولید پارچه از گیاه کتان مشکل بود. به همین دلیل در مناطقی مانند مصر باستان این پارچه را کالای تجملی می دانستند.

نخ های کتان برای دوخت انواع مانتو

قبل از بررسی ویژگی هایی که باعث شهرت کتان می شود، بیایید الیاف کتان و ساختار داخلی آن را بررسی کنیم تا با این گیاه ارزشمند بیشتر آشنا شویم.
الیاف کتان از گیاهی به نام کتان استخراج می شود، این گیاه سالانه کشت می شود و حداکثر طول آن 120 سانتی متر و قطر آن 8.1 تا 16.1 اینچ است. بذر این گیاه در ماه های اردیبهشت و خرداد کاشته می شود و رشد آن سه ماه طول می کشد. ساختار داخلی الیاف کتان پیچیده‌تر از پنبه است و وجود کریستال‌های فراوان در ساختار داخلی آن، خواص فیزیکی آن را متفاوت از پنبه کرده است. همچنین الیاف کتان حاوی مواد غیر سلولزی بیشتری نسبت به پنبه هستند و این ناخالصی ها یا مواد غیر سلولزی شامل موادی مانند چربی، رنگ، همی سلولز و … می باشد.
سطح مقطع طولی الیاف کتان صاف یا مارپیچ است اما شکل روبان یا خط طبیعی شبیه به پنبه است. الیاف کتانی معمولاً نرم و شفاف هستند و هر چه چربی بیش تری برداشته شود شفافیت بیشتری خواهد داشت. جالب است بدانید که بهترین نوع دریا معمولا در شمال فرانسه، ایرلند و بلژیک ساخته می شود.

پنبه پارچه کتان

پنبه پارچه کتان نوعی از پارچه کتان است که در تولید خود از پنبه زیادی استفاده می شود و در فروشگاه روچی به صورت عمده به فروش می رسد. از نخ پارچه کتان می توان برای دوخت انواع لباس و شلوار استفاده کرد. از ویژگی های جذاب این پارچه می توان به تورم بسیار کم (حدود ۲ درصد)، جریان هوای خوب و از همه مهم تر بهترین سازگاری با پوست و عدم وجود حساسیت اشاره کرد.

ویژگی های پارچه کتان برای دوخت مانتو

اکنون که تاریخچه پارچه کتان را می دانید، دوباره این سوال پیش می آید که چه چیزی باعث محبوبیت پارچه کتان در بین طرفداران آن شد‌ه است. بعد از گذشت چند هزار سال از اولین بار استفاده از این پارچه، هنوز هم طرفدارانی در آنجا وجود دارد. و از آن برای پیدا کردن لباس استفاده کنید؟
با گذشت زمان مورد حمله حشرات مانند بید قرار می گیرند، بعد از مدتی پوسیده می شوند، اما پارچه کتان این طور نیست، این پارچه نمی سوزد و دلیل آن این است که پارچه کتان پخته شد‌ه و شکسته می شود و سلولز تقریبا سفید دارد. نکته دیگر در مورد مقاومت پارچه کتان این است که اگر پارچه دارای رطوبت و گرما باشد احتمال دارد فوراً عفونی شود و کپک و قارچ به سلولز پارچه حمله کند اما باز هم مقاومت کتان. در این صورت زیاد است حتی اگر لباس خشک باشد.
آرشه کاتانی پارچه ای همه کاره و بادوام است که قدمتی طولانی دارد و یکی از پرطرفدارترین پارچه های جهان است. پارچه کتان از الیاف گیاه کتان تهیه می شود و دارای ویژگی های بسیار جذابی است که در این مقاله به برخی از آنها اشاره می کنیم.
از آن جایی که کتان از الیاف گیاه کتان بافته می شود، محصولی کاملا طبیعی است.
این پارچه در رنگ های مختلف موجود است، از آنجایی که پارچه کتان یک الیاف طبیعی است. به راحتی می توان آن را در رنگ های مختلف رنگ کرد.ویژگی های پارچه کتان برای دوخت انواع مانتو

مهم ترین مزیت

پوشیدن لباس های کتان در هوای گرم خنک بودن آنهاست، لباس های زمستانی پارچه کتان قابلیت تنفس بالایی دارند، یعنی هوا به راحتی از لباس عبور می کند و به بدن اجازه تنفس می دهد و از همه مهمتر کتانی ها اشعه UV را به خوبی منعکس می کنند. پارچه کتان می تواند تا 20 درصد وزن خود را در رطوبت نگه دارد. در حالی که در لمس خشک است. بنابراین لباس های کتان بهترین انتخاب برای هوای گرم هستند و با آنها همیشه احساس شادابی و راحتی می کنید.

اثرات اسیدها

یکی دیگر از ویژگی های کتان این است که در برابر اسیدها مقاوم هستند. بنابراین باید توجه داشت که این مقاومت در برابر محلول های اسیدی رقیق و سرد است اما ممکن است کتان در برابر محلول های سرد و غلیظ یا گرم و رقیق حمله کند.

نقش مواد اساسی

علاوه بر این که پارچه کتان در برابر محلول های قلیایی سرد و رقیق مقاوم است. در برابر مواد قلیایی نیز مقاوم است، بنابراین این پارچه را می توان چندین بار با محلول قلیایی شستشو داد.

اثر رطوبت

پارچه کتان در حالت مرطوب 20 درصد انرژی بیشتری نسبت به حالت خشک دارد و همین امر باعث سهولت انجام عملیات مکانیکی در مراحل ریسندگی و در حالت عملیاتی تری شد‌ه است.

مقاومت در برابر مایعات آلی

یکی از موادی که در خشکشویی ها استفاده می شود، حلال های معمولی هستند که بر روی برخی لباس ها اثر مخربی بر جای می گذارند، در حالی که هیچ گونه اثر مخربی روی کتانی ندارند.

مقاومت در برابر حرارت

پارچه کتان داغ نیست، این حرارت آنقدر زیاد است که اگر پارچه تا 120 درجه سانتیگراد در معرض حرارت قرار گیرد، تجزیه نمی شود.  فقط شروع به زرد شدن می کند. علاوه بر خواص ذکر شد‌ه برای کتان، این پارچه دارای خواص دیگری از جمله ضخامت متغیر، خنکی و انعطاف پذیری این پارچه، درخشندگی و ظاهر پارچه، کیفیت و زیبایی پارچه کتان، تمیز کردن آسان و حذف ساده است. استحکام بالا در برابر شستشوی مداوم، ضخامت مناسب برای دوره استفاده از لباس و بافت گیاهی.
ضمناً هر چه روغن کتان بیشتر گرفته شود این پارچه بهتر می شود. همچنین باید توجه داشت که کیفیت کتان متفاوت است و این به دلیل زمین و شرایط آب و هوایی است که گیاه در آن کتان وجود دارد. بنابراین کتانی مرغوب نیز شفافیت و لطافتی دارد.

ثبات و درخشندگی

پارچه کتان دارای ثبات و درخشندگی است که بسیاری از طراحان را به استفاده از آن رغبت می کند. به همین دلیل از این پارچه برای ساخت بهترین لباس ها در صنعت مد استفاده می شود. از جمله لباس هایی که با کتان در منزل تهیه می شوند – سرویس پوشاک. شلوار، پیراهن و کت مردانه.
با توجه به اینکه بیش ترین کاربرد کتان در صنایع نساجی است. اما این پارچه تنها در این مورد استفاده نمی شود و در سایر صنایع نیز کاربرد وسیعی دارد، بنابراین از مکمل های کتان در سیگار، اسکناس و کاغذ استفاده می شود.
از پارچه کتان برای خیاطی، اتو و پارچه و پارچه های بشقاب ساخته شد‌ه نیز استفاده می شود. همچنین به دلیل آب بالای پارچه، از این پارچه در حوله، کیف و کارخانه ها نیز استفاده می شود. از آنجایی که حوله های کتان به اندازه حوله های نخی آب جذب می کنند، اما به سرعت خشک می شوند، بهتر از حوله های نخی هستند. همچنین از این مهارت برای ساخت جواهرات و ابزار استفاده می کنند و همچنین ساخت پتو، پرده، پرده و انواع لباس رایج تر است.ویژگی های پارچه کتان برای دوخت انواع مانتو

استفاده از کتان در گذشته

از پارچه های کتان برای مواردی مانند عایق، عایق، خطوط ماهیگیری و قایق استفاده می شد. اما امروزه مواد مصنوعی جایگزین استفاده از پارچه کتان در این صنایع شد‌ه است.
جالب است بدانید که مقبره توت انخامن در سال 1922 افتتاح شد. در این مقبره پرده های کتانی وجود دارد که قدمت آن به 1250 سال قبل از میلاد و امروز باز می گردد، البته این پرده ها چندین هزار سال است که ساخته شد‌ه اند. به هر حال، این پرده ها هنوز هم وجود دارد، حتی در مصر باستان، آنها از کتان برای محافظت از خود استفاده می کردند.

گالری بزرگ میرداماد با چندین سال فعالیت و سابقه درخشان در زمینه تولید و عرضه مانتوهای گوناگون، از معتبرترین مجموعه ها شناخته شد‌ه است. علاقه مندان می توانند با مراجعه به این مجموعه با بی نظیرترین انواع مانتو آشنا شوید و اقدام به خرید کنید. این مجموعه حرفه ای با توجه به سلیقه مشتری متنوع ترین مانتو ها را تولید می نماید تا تمامی مراجعه کنندگان با سلیقه های مختلف مناسب ترین مانتو برای خود را انتخاب و خریداری کنند.

امیدواریم مطلب ویژگی های پارچه کتان برای دوخت انواع مانتو برای شما مفید باشد.
بازگشت به لیست

مطالب مرتبط