آموزش

چطور مانتو را رنگ کنیم ؟

چطور مانتو را رنگ کنیم

چطور مانتو را رنگ کنیم

چطور مانتو را رنگ کنیم اگر در کودکی علاقه خاصی به رنگ آمیزی داشتید، این مقاله برای شما مناسب است! رنگ آمیزی همیشه یک کار جذاب بود‌ه است و به سن خاصی بستگی ندارد. اگر نگاهی به کمد لباسمان بیندازیم، برخی از مانتوهایمان را می‌بینیم که رنگشان به دل ما زد یا ممکن است برخی از آنها رنگ پریده به نظر برسند.

احتمالا با خود فکر می کنید که عمر این مانتوها به پایان رسید‌ه و زمان دور ریختن آنها فرا رسید‌ه است. در مقاله شما را با چند روش ساده و بسیار ارزان و خانگی رنگ آمیزی مانتو آشنا می کنیم و با هم نحو‌ه رنگ آمیزی مانتو را یاد می گیریم. بنابراین، اگر به نقاشی علاقه دارید و چند مانتو دارید که در گوشه کمدتان گرد و خاک می خورد، دست به کار شوید و لباس کارتان را بپوشید، چیزهای هیجان انگیزی در راه است.

مانتو مورد نظر را انتخاب کنید

قبل از شروع فرآیند رنگ آمیزی مانتو ابتدا باید اطلاعاتی در مورد پارچه ها و رنگ پذیری آنها بدست آوریم. همچنین باید بدانیم که به دنبال چه نوع مانتویی هستیم. برای اطلاع از پارچه مانتو، اگر نام و نوع پارچه را نمی دانید، برچسب روی مانتو را بخوانید. در ادامه به بررسی امکان رنگ آمیزی چند نوع پارچه می پردازیم:

 نخ:

بهترین پارچه برای رنگ آمیزی، این پارچه بیشترین رنگ پذیری را دارد.

نایلون یا ریون:

این نوع پارچه ها از الیاف مصنوعی ساخته می شوند. آنها توانایی رنگ آمیزی خوبی دارند و پس از فرآیند رنگ آمیزی دچار آب رفتی یا تغییر اندازه نمی شوند.

ابریشم:

پارچه های ابریشمی رنگ پذیری خوبی دارند. اما این نوع پارچه می تواند پس از رنگ آمیزی آب بروند، دچار کشیدگی شوند یا براقیت خود را از دست بدهد.

کتانی:

پارچه های کتان نیز به خوبی رنگ می شوند، اما پس از رنگ آمیزی، باید انتظار داشته باشید که پارچه یا مانتو شما کم رنگ شود. البته این تغییرات زیاد نیست.

پشم:

پارچه های پشمی به خوبی رنگ می شوند و رنگ خود را طولانی تر نگه می دارند. اما مشکل اینجاست که این پارچه ها پس از رنگ آمیزی شکل خود را به میزان قابل توجهی از دست خواهند داد.

پلی استر:

پارچه های پلی استر کمترین رنگ پذیری را دارند. برای رنگ آمیزی پلی استر به دمایی در حدود 280 درجه نیاز دارید که دستیابی به آن در خانه عملا غیرممکن است.

لطفا توجه داشته باشید که در این مرحله از فرآیند رنگ آمیزی باید از رنگ کردن پارچه هایی که فقط از عبارت Dry Clean بر روی برچسب استفاد‌ه می کنند اجتناب کنید. همچنین رنگ آمیزی پارچه های ضدآب در منزل غیرممکن است و فقط می توانید پارچه هایی را رنگ کنید که آب در آنها نفوذ کند در غیر این صورت انجام این کار غیرممکن است. در مقایسه با پارچه و مانتو های جدید، گزینه های رنگ بیشتری دارند.

استفاد‌ه از ماشین لباسشویی

با این روش ابتدا باید مانتو را خیس کنید و داخل ماشین لباسشویی بگذارید. سپس به ازای هر فنجان رنگ، چهار فنجان آب داغ را در یک کاسه مخلوط کرده و خوب هم بزنید. حال به نکات زیر توجه کنید:

اگر مانتوی شما نخی یا لینن است، یک فنجان نمک را با چهار فنجان آب جوش در ظرفی جداگانه مخلوط کنید.

اگر مانتو شما از ابریشم یا نایلون است، یک فنجان سرکه سفید را با چهار فنجان آب داغ مخلوط کنید. سپس یک قاشق چایخوری مایع ظرفشویی را به مخزن مواد شوینده ماشین لباسشویی اضاف کنید. حالا محلول رنگ، محلول نمک یا سرکه (متناسب با پارچه) و چهار فنجان دیگر آب را به ظرف اضاف کنید. سپس سی دقیقه به ماشین لباسشویی فرصت دهید تا مانتو را با گرم ترین آب بشویید.

روش اجاق گاز

ابتدا سه چهارم ظرف بزرگ یا قابلمه را با آب پر کنید. این مقدار آب باید مانتو را کاملا بپوشاند. سپس مانند روش قبل باید متناسب با پارچه از نمک یا سرکه استفاد‌‌‌‌ه کنیم تا رنگ ها ثابت بماند. اگر مانتوی شما از ابریشم یا نخی است، کافی است  زمانیکه آب در حال جوش است، یک فنجان نمک به آن اضافه کنید.

اگر مانتو شما از الیاف مصنوعی ساخته شد‌ه است، در حالی که آب در حال جوشیدن است، یک فنجان سرکه سفید به آن اضاف کنید. رنگ را به آب در حال جوش اضافه کنید. البته لازم به ذکر است که قبل از انجام این کار دستورالعمل آن را به دقت مطالعه کنید. رنگ را به آب اضافه کنید تا کاملا حل شود و چیزی در آب باقی نماند. سپس مانتوی را در قابلمه قرار دهید و هم بزنید تا رنگ در تمام سطح پارچه پخش شود. حالا اجازه دهید تا زمانی که مانتو در قابلمه است، آب داخل قابلمه دوباره بجوشد.

پس از جوش آمدن، شعله اجاق گاز را کم کنید و اجاز‌ه دهید محتویات در قابلمه به مدت یک ساعت با حرارت ملایم بپزد. مدت زمان این مرحله به عهده شماست. هر زمان که به رنگ مورد علاقه خود رسیدید، می توانید اجاق گاز را خاموش کنید. فراموش نکنید که مانتو وقتی خیس است و در آب و رنگ است تیره تر به نظر می رسد. مانتو را هر از چند گاهی هم بزنید تا رنگ آن خوب پخش شود. از گذاشتن در قابلمه خودداری کنید.

پس از درآوردن مانتوی از دیگ، آن را زیر آب گرم بگذارید تا رنگ اضافی آن شسته شود. در این مرحله مقدار زیادی رنگ از روی مانتو پاک می شود، پس نگران نباشید. سپس به آرامی دمای آب را کاهش دهید تا به آب بسیار سرد برسید. این به تثبیت رنگ مانتو به شما کمک زیادی می کند. سپس محفظه را فشار دهید تا آب اضافی خارج شود. در پایان مانتو را آویزان کنید تا خشک شود. می توانید یک حوله یا پارچه نخی زیر مانتو پهن کنید تا بهتر خشک شود.از خشک کن استفاد‌ه نکنید.

استفاد‌ه از سینک یا سطل

سینک یا سطل را با آب با دمای حدود 60 درجه پر کنید. سپس رنگ مورد نظر را به آب اضاف کنید و خوب مخلوط کنید. برای رسیدن به رنگ مورد نظر، قبل از قرار دادن مانتو در آب، چند قطر‌ه از محلول را روی دستمال کاغذی بریزید. اگر خیلی روشن بود رنگ و اگر خیلی تیره بود آب بیشتری اضاف کنید. هنگامی که به رنگ مورد علاقه خود رسیدید، مانتو را در آب در سینک یا سطل قرار دهید.

محتویات را به آرامی و هر از گاهی هم بزنید تا رنگ آن روی مانتوایجاد شود. ده دقیقه اول فرآیند رنگ آمیزی در هر روشی از مهمترین لحظات این فرآیند است. پس خیلی مراقب باشید. سی دقیقه به محتویات زمان بدهید تا به رنگ دلخواه برسد. سپس مانتو را از آب خارج کرد‌ه، خوب فشار دهید تا آب اضافی آن خارج شود. سپس آن را آویزان کنید تا مانتو شما خشک و آماد‌‌ه استفاد‌‌ه شود.

گالری بزرگ میرداماد با چندین سال سابقه درخشان در زمینه تولید و ارائه انواع مانتو یکی از با سابقه ترین ها در کشور به شمار می رود. با مراجعه به این مجموعه می توانید اقدام به خرید با کیفیت ترین و بروز ترین انواع مانتو نمایید. درنظر داشته باشید گالری بزرگ میرداماد با توجه به سلیقه مشتری متنوع ترین محصولات را طراحی و تولید می نماید تا تمامی افراد با سلیقه های گوناگون مانتوی مناسب خود را در این مجموعه انتخاب و خریداری نمایند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط