راهنما

آشنایی با ویژگی ها و انواع مانتو مهمانداری

مانتو اداری کد 65.234

در حالی که مسافران ترجیح می دهند هنگام سفر با هواپیما لباس راحت بپوشند، مهمانداران هواپیما ملزم به پوشیدن لباس رسمی هستند. برای بسیاری از افراد، مهماندار بودن یک شغل رویایی است. شاید فکرش را هم نکنید، اما پوشیدن یونیفرم های خوش طرح و رنگارنگ بخشی هیجان انگیز از شغل مهماندار هواپیما است. با گذشت زمان طراحی این لباس ها دستخوش تغییرات زیادی شد‌ه و حالا مهماندار ها علاوه بر زیبایی به دنبال راحتی نیز هستند. در ادامه به آشنایی با ویژگی ها و انواع مانتو مهمانداری خواهیم پرداخت.
طراحی و انتخاب لباس های فرم مخصوص کارکنان خطوط هوایی نقش مهمی در جذابیت بصری مسافران هر شرکت هواپیمایی دارد. این امر به ویژه در مورد خدمه و مهمانداران هواپیما که ارتباط بیشتری با مسافران دارند صادق است.

علل روانشناسانه برای لباس خلبان و مهماندار هواپیما

مسافران به خلبانی نیاز دارند که بتواند جان آنها را نجات دهد و لباس خوب به ایجاد این تصویر کمک می کند. به طور کلی از لباس خلبان برای شناسایی پرسنل خطوط هوایی و ایجاد یک تصویر عمومی حرفه ای استفاده می شود.امروزه تقریباً هر خدمه هواپیمایی لباس های متفاوتی دارند.

طراحی و دوخت برای تمامی سایزها

برخی از خطوط هوایی هزاران کارمند دارند که در ده ها موقعیت و نقش در سراسر جهان کار می کنند. آنها کارمندانی در سنین مختلف دارند، برخی ممکن است 19 ساله و برخی ممکن است 60 ساله باشند. در عین حال باید موضوع قد و وزن را نیز در نظر گرفت. شاید برخی از افراد لاغر و قد بلند باشند و به همین ترتیب برخی از افراد کوتاه قدتر هستند.
خطوط هوایی آسیایی و خاورمیانه در این زمینه مشکلات به مراتب کمتری دارند. این راحتی در طراحی لباس به دلیل قوانین سختگیرانه ای است که در استخدام کارمندان خود دارند. از سوی دیگر، خطوط هوایی قدیمی که بیشتر در اروپا و خاورمیانه هستند، قوانین استخدام آسان تری دارند و بنابراین باید با مشکلات مشابه دست و پنجه نرم کنند. بنابراین با توجه به این نکات، طراحی لباسی که برای هر رنگ پوست، سن، قد و وزنی مناسب باشد، با سختی های زیادی همراه است.
استفاده از طراحی خاص و یکنواخت در بسیاری از شرکت ها به یک ضرورت تبدیل شد‌ه است. به عنوان مثال: همه هتل ها از یک طرح لباس خاص برای آن هتل استفاده می کنند.اما تفاوت ایرلاین ها با هتل ها اینجاست که لباس های هواپیمایی در حجم بالا (تعداد بالا) تولید می شوند. این امر به این دلیل است که تعداد یونیفرم کارکنان هتل کم است و می توان آن را به صورت سفارشی برای هر فردی طراحی و تولید کرد.

ماندگاری بالا در شرایط مختلف

کارکنان خطوط هوایی، به ویژه خدمه کابین یا خدمه پرواز، باید صدها کار مختلف را در شرایط مختلف انجام دهند. آنچه می بینیم تنها قدم زدن در سالن های بزرگ فرودگاه و گرفتن عکس است. اما کار آنها به این سادگی نیست.
یکی از دلایلی که اکثر خطوط هوایی لباس های تیره را انتخاب می کنند، مقاوم بودن بیشتر در برابر لکه است. هرگونه لکه روی لباس های تیره نمی تواند به سادگی آنها را خراب کند یا نپوشد.
برای مثال لباس های فرم خطوط هوایی هاینان فوق العاده زیبا و جذاب هستند. رنگ روشن متریال به همراه نقوش جالب روی آنها، آنها را کاملا شیک کرده است. اما فرض کنیم مهماندار باید عملا تمام کارهای داخل کابین را با این لباس ها انجام دهد. از گرم کردن مجدد غذای مسافران تا رسیدگی به درخواست های آنها.یا حتی اگر در یک روز بارانی بخواهد سوار هواپیما شود، قطعا لباس هایش کثیف یا خراب می شود. این یکی از اصول آشنایی با ویژگی ها و انواع مانتو مهمانداری است.

مد در کابین خلبان

هر ساله طراحان لباس های جدیدی برای خلبانان و مهمانداران هواپیما ارائه می کنند. خدمه کابین سفیر خط مقدم هر شرکت هواپیمایی هستند و یونیفرم آنها باید فوق العاده شیک و فورا قابل تشخیص باشد. همچنین به نظر می رسد که خدمه کابین نیز باید احساس خوبی داشته باشند، بنابراین لباس های آنها باید راحت و عملا قابل اجرا باشد زیرا زمان زیادی صرف آن لباس ها می شود.

شباهت بسیار زیاد لباس خلبان و مهماندار با لباس های نظامی

با پیروی از یونیفرم اصلی طراحی شد‌ه توسط پان، اکنون می بینیم که بسیاری از یونیفرم های خلبانی مدرن خطوط هوایی بسیار شبیه به لباس افسران نیروی دریایی قدیمی هستند. یکی از نزدیک ترین شباهت ها به یونیفرم های خلبانی نظامی را می توان در خطوط هوایی دلتا مشاهده کرد، این یونیفرم ها دارای الگوهای ژاکت دکمه دار شبیه به افسران ارشد نظامی هستند و همچنین دارای نوارهای طلایی دور آستین هستند.

انواع لباس در خطوط هوایی مختلف

اگرچه اکثر خطوط هوایی در خط مشی های استاندارد یونیفرم خود نسبتاً یکنواخت هستند، برخی از آنها تغییرات جزئی یا واضح تری نسبت به طرح اصلی لباس دارند.آنها معمولاً بال هایی با آرم شرکت هواپیمایی طلایی یا نقره ای در وسط دارند.

آشنایی با ویژگی ها و انواع مانتو مهمانداری

 

آیا صنعت مد و یونیفرم ها می توانند همین مسیر را طی کنند؟

اکثر شرکت های هواپیمایی می خواهند نشان دهند که یونیفرم آنها می تواند هم کاربردی و هم رسمی باشد. شاید بسیاری از ما وقتی برای اولین بار سفر هوایی را تجربه می کنیم، از چیزهای زیادی شگفت زده شویم. یکی از آنها زن و مرد خانه دار هستند که چگونه می توانند در این لباس های سخت و خسته کننده به همه وظایف برسند. یا مثلاً کلاهی را تصور کنید که زنان در برخی خطوط هوایی باید روی سر خود بگذارند.
اما با تمام آنچه گفته شد، به نظر می رسد که کمک گرفتن از یک طراح لباس حرفه ای می تواند کمک زیادی به کارکنان کند تا احساس راحتی کنند. با طراحی دقیق، می توانید لباسی بسازید که نه تنها راحت، بلکه رسمی نیز باشد. بستگی به انتخاب پارچه دارد.
با این حال، طراحی یونیفرم خطوط هوایی فرآیند دشواری را طی می کند. پس بهتر است این کار را به طراحان لباس حرفه ای بسپارید. اما از آنجایی که طراحی معمولاً هر 10 سال یک بار انجام می شود، برای شرکت های هواپیمایی مشکلی ایجاد نمی کند

مهمانداران و خدمه هواپیما در خطوط هوایی ایران چه لباسی می پوشند؟

خطوط هوایی خطوط هوایی مختلف رنگ یکنواخت خود را دارند.رنگ های سبز، کرم، آبی و قرمز به عنوان رنگ های اصلی برای لباس مهمانداران و مهمانداران ایرانی در نظر گرفته می شود که در مهمانداران و سایر مهمانداران هواپیما مشاهده می کنیم.

رنگ آبی برای مهمانداران هواپیمایی ایران

خطوط هوایی ایران ایر، کیش ایر، معراج و آسمان عموماً از لباس های فرم آبی برای مهمانداران و خدمه پرواز خود استفاده می کنند، البته رنگ های آبی بین شرکت ها متفاوت است. مثلا گفته می شود لباس کارمندان شرکت معراج آبی لاجوردی با نقش و نگار قرمز است. شرکت های دیگری مانند کیش ایر، ایران ایر و آسمان نیز از آبی سرمه ای برای لباس مهمانداران خود استفاده می کنند.

رنگ های دیگر برای کارکنان شرکت هواپیمایی ایرانی

با توجه به تعداد زیادی شرکت هواپیمایی که در ایران فعالیت می کنند، رنگ های دیگری نیز برای لباس مهمانداران و خدمه استفاده می شود. رنگ هایی مانند سبز و کرم از دیگر رنگ های مورد استفاده برای مهمانداران هواپیما هستند، اما سه رنگ اصلی قرمز، آبی و مشکی را می توان پرکاربردترین رنگ ها برای لباس خدمه هواپیما دانست.

رنگ لباس مهمانداران خطوط هوایی خارجی

سایر ایرلاین های بین المللی با در نظر گرفتن جنبه های مختلف از جمله چشم انداز، اهداف سفر و تنوع مسافرانی که باید مناسب به نظر برسند، طرح ها و رنگ های مختلفی را برای لباس مهمانداران و خدمه پرواز خود در نظر گرفته اند.

آشنایی با ویژگی ها و انواع مانتو مهمانداری

رنگ لباس مهمانداران در قطر

یکی از رنگ های مناسبی که این شرکت برای لباس کارمندان خود انتخاب کرده را می توان زرشکی دانست که کلاه این لباس نیز به همین رنگ انتخاب شد‌ه است.رنگی که زیر لباس زرشکی خود می پوشند کرم است و لوگوی قطر ایرویز روی لباس و کلاه خدمه دیده می شود. لباس مردانه به شکل کت و شلوار خاکستری و کراوات قرمز است. لباس کارکنان قطر ایرویز یکی از شیک ترین لباس های دنیا محسوب می شود.یکی از مهم ترین اصول آشنایی با ویژگی ها و انواع مانتو مهمانداری است.

گالری بزرگ میرداماد با چندین سال فعالیت و سابقه درخشان در زمینه تولید و عرضه مانتوهای گوناگون، از معتبرترین مجموعه ها شناخته شد‌ه است. علاقه مندان می توانند با مراجعه به این مجموعه با بی نظیرترین انواع مانتو آشنا شوید و اقدام به خرید کنید. این مجموعه حرفه ای با توجه به سلیقه مشتری متنوع ترین مانتو ها را تولید می نماید تا تمامی مراجعه کنندگان با سلیقه های مختلف مناسب ترین مانتو برای خود را انتخاب و خریداری کنند.

بازگشت به لیست

مطالب مرتبط