آموزش, ست لباس

رنگ های خنثی و اهمیت آنها در ست کردن لباس

ست کردن لباس و مانتو با رنگ‌های خنثی

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که در یک دورهمی دوستانه، یک مهمانی خانوادگی یا حتی در یک جلسه رسمی و اداری حضورداشته‌اید و در آن جمع، یک یا چند نفر به دلیل انتخاب خاصی که در نوع پوشش و حتی رنگ‌های لباسشان داشته‌اند، توجه شمارا به سمت خود جلب کرده‌اند. آیا انتخاب رنگ های خنثی باعث این جلب توجه شده است؟

آن لحظه حتماً برای شما این سؤال پیش‌آمده است که چه چیزی باعث جذابیت و خاص بودن این فرد شده است؟یا چطور در انتخاب رنگ‌های لباسش توانسته ماهرانه عمل کند که نتیجه آن بسیار اثربخش و مثبت بوده است.

سؤال مهم دیگری که ممکن است ذهن شمارا درگیر کند، می‌تواند این باشد که اگر من هم بخواهم با لباسی که پوشیده‌ام و ترکیب درست رنگ‌هایی که انتخاب می‌کنم، شیک و چشم‌نواز به نظر بیایم یا اینکه انرژی فوق‌العاده و جذابیت خاصی را منتقل کنم، چطور باید عمل کنم؟

این سؤال و مواردی ازاین‌دست، این روزها، دغدغه خیلی از افراد هست. هیچ ربطی هم به سن و جنس و موقعیت شغل و حرفه افراد ندارد. طبیعی است که هرکسی در هر جایگاه و موقعیتی، دوست دار زیبایی و زیبا دیده شدن باشد.

 

انتخاب رنگ های خنثی در استایل

آشنایی با واژه رنگ ها                              

با توجه به گسترش علم و دانش افراد نسبت به سبک و نوع پوشش، درک مفهوم رنگ‌ها، آشنایی با واژه‌ها و عبارت‌هایی مثل ترکیب رنگ، رنگ مکمل، رنگ گرم، رنگ سرد و رنگ خنثی باعث شده است تا نسبت به قبل و گذشته، حساسیت بیشتری نسبت به انتخاب رنگ مناسب برای کنار هم قرار گرفتن انواع لباس‌هایمان در یک پوشش داشته باشیم.

بخواهیم خیلی ساده‌تر بیان کنیم، می‌توانیم این‌گونه بگوییم که دلمان می‌خواهد که مدل لباس و رنگی که برایش انتخاب می‌کنیم در کنار لباس دیگر، به هم بیایند یا ترکیب رنگی آن‌ها کنار هم اصولی و درست باشد.

اگر هر بار که به یک مهمانی خانوادگی، جلسه رسمی یا دورهمی دوستانه دعوت می‌شوید، به سراغ کمد لباس‌هایتان می‌روید و با این سؤال که کدام لباس را با کدام رنگ از لباس دیگر بپوشم، مواجه می‌شوید و با هر بار پرسیدن و به جواب درست نرسیدن، کلی از زمانتان را به هدر می‌دهید و در آخر هم با سردرگمی و تردید از انتخاب درست یا اشتباه برای حضور در جمعی که دعوت‌شده‌اید، آماده می‌شوید، علتش فقط می‌تواند ناشی از عدم آگاهی و دانش کم شما در مورد رنگ‌ها و ترکیب درست آن‌ها در شرایط مختلف باشد.

 

 

تعریف ساده از رنگ های خنثی

برای اینکه قسمتی از نگرانی و ابهام شما در مورد انتخاب درست رنگ‌های مختلف در پوشش‌های متنوع را از بین ببریم، ابتدا شمارا با تعریف رنگ‌ های خنثی آشنا می‌کنیم و در ادامه در گالری مانتو میرداماد توضیحاتی راجع به ست کردن یا ترکیب مناسب رنگی لباسی که دارید با رنگ‌های خنثی خواهیم داد.

همه ما وقتی کلمه خنثی به گوشمان می‌رسد، یک مفهوم وسط و میانه‌ای به ذهنمان می‌آید که در حالت ساده‌تر از لفظ بی‌طرف هم برای درک بهتر آن، استفاده می‌کنیم.

همین مفهوم در مورد رنگ‌های خنثی هم وجود دارد. بخواهیم به مفهوم دقیق‌تر رنگ‌ های خنثی برسیم، لازم است بدانیم که وجود انواع رنگ‌های مختلفی که می‌شناسیم ناشی از یک چرخه رنگ اصلی هست که روابط بین رنگ‌ها در یک نمودار دایره‌ای نشان داده می‌شود. طبق این نمودار دایره‌ای، رنگ‌های مکمل، رنگ‌های گرم و سرد تعریف مشخصی دارند.

با توجه به موارد بیان‌شده، به رنگ‌هایی که در این نمودار دایره‌ای یا چرخه رنگ دیده نمی‌شوند و وجود ندارند، رنگ خنثی می‌گوییم.

 

 

رنگ های خنثی کدام اند؟

رنگ‌ های خنثی شامل رنگ سفید، مشکی یا سیاه، طوسی، خاکستری، بژ، قهوه‌ای، کرم، شیری، نود، برنزی، نقره‌ای و طلایی می‌شود. رنگ‌هایی که ازنظر طیف بیشتر به رنگ پوست بدن نزدیک هستند، رنگ‌های نود، نام دارند.

حالا که با رنگ‌های خنثی آشنا شدیم، به این نتیجه می‌رسیم که حداقل یک لباس با رنگ خنثی در کمد لباس‌های ما وجود دارد.

حالا به این سؤال اصلی می‌رسیم که چطور لباس‌ها و مانتوهایی که داریم با رنگ‌های خنثی ست کنیم تا علاوه بر شیک و جذاب بودن، حس مطلوبی را القا کند.

 

 

نکات طلایی برای  ست کردن لباس یا مانتو با رنگ های خنثی

برای انتخاب درست و مناسب رنگ لباس در  کنار رنگ خنثی، باید به نکات مختلفی دقت شود.

 • یکی از این موارد، محیطی هست که می‌خواهیم برای حضور در آن محیط رنگ‌های لباسمان را انتخاب کنیم.
 • اینکه عجله نداشته باشیم، زمانی که می‌توانیم صرف انتخاب رنگ‌های مناسب کنیم و با آسودگی کامل لباس و ترکیب رنگی مناسب آن را بپوشیم، مورد مهم بعدی است که می‌تواند درنتیجه کار اثرگذار باشد.
 • شرایط متنوع فصلی و آب‌وهوا هم می‌تواند گزینه موردتوجه دیگر، جهت تغییر در انتخاب رنگ و نوع پوشش شود.

 

علت استفاده از رنگ های خنثی

استفاده از رنگ‌ های خنثی مختص زمان یا مکان خاصی نیست و هیچ‌وقت تکراری و خسته‌کننده نمی‌شود.

اکثر افراد به رنگ‌های خنثی علاقه دارند و به همین دلیل در دسته رنگ‌های پرکاربرد و پراستفاده به شمار می‌روند. پوشیدن لباس با رنگ‌های خنثی معمولاً حس توانمندی، قدرت، آرامش، جذابیت و درنهایت ظاهری خوب و زیبا را منعکس می‌کند.

علاوه بر این، رنگ‌های خنثی در کنار هم، می‌توانند ترکیب جذابی شوند و برای پوشش‌های رسمی، اداری و جمع‌های عمومی و روزمره انتخاب مناسبی هستند.

بنابراین می‌توانیم به این نتیجه برسیم که رنگ‌های خنثی می‌توانند ترکیب مناسبی برای انتخاب در موقعیت‌های متنوع باشند.

 

نحوه ست کردن لباس یا مانتو با رنگ مشکی

فرض کنید بدون برنامه قبلی و خیلی ناگهانی از شما دعوت می‌شود تا در یک جلسه یا مهمانی حاضر شوید و زمان زیادی هم برای حاضر شدن ندارید. از بین لباس‌هایی که دارید، بدون معطلی و اتلاف وقت، اولین انتخابتان رنگ مشکی می‌شود.

لباس‌های مشکی‌رنگ، به‌راحتی می‌توانند با هر رنگی ترکیب شوند و ازاین‌جهت که آیا انتخاب درستی در ترکیب رنگی لباستان داشته‌اید، هیچ نگرانی به وجود نخواهد آمد.

انتخاب رنگ مشکی در ترکیب با هر رنگ دیگری، راحت‌ترین انتخاب است. ترکیب مشکی و سفید جذابیت خاص خودش را دارد. در حقیقت، برای درخشش بیشتر در جمع و بهتر دیده شدن، می‌توانید از ترکیب دو رنگ مشکی و سفید در کنار هم بهره‌مند شوید. علاوه براین جالب است بدانید که انتخاب رنگ‌های سفید و مشکی برای تمام فصل‌های سال و برای هر نوع و مدل لباسی مناسب می‌باشند.

اینکه پوشیدن یک کت‌وشلوار مشکی هم جذابیت خاص خودش را دارد، برای هیچ‌کسی پوشیده نیست و می‌توان با هر رنگ لباسی ترکیب زیبایی به وجود آورد.

 

 

نحوه ست کردن لباس یا مانتو با رنگ طوسی

ازآنجایی‌که از ترکیب سیاه‌وسفید، رنگ طوسی حاصل می‌شود، می‌توان گفت استفاده از رنگ طوسی و خاکستری در ترکیب با بسیاری از رنگ‌ها موجب ایجاد حس سازش، اعتمادبه‌نفس و آرامش در افراد می‌شود. از طرفی رنگ طوسی یا خاکستری در ترکیب رنگ‌های لباس یک فرد می‌تواند نشانه رسمی بودن، متانت، وقار و قدرت او باشد.

اگر می‌خواهید بدون اینکه هزینه زیادی کرده باشید، همیشه در بین افراد خوش استایل و خوش‌پوش ظاهر شوید، کافی است یک مانتو با رنگ طوسی داشته باشید تا با رنگ‌های بسیار متنوع و مختلف ترکیب‌های بی‌نظیری را طراحی کنید.

 • برای مثال در فصل پاییز و زمستان از ترکیب خاص و جذاب نارنجی، قرمز، زرد و خردلی با طوسی استفاده کنید. بسیار شگفت‌انگیز می‌شوید.
 • از نتیجه ترکیب طیف‌های مختلف و متنوع آبی از تیره تا روشن همراه با رنگ طوسی برای حضور در جلسه‌های رسمی و خاص به ظاهری شیک و خیره‌کننده می‌رسید. می‌توانید از رنگ‌های سفید، مشکی و سایر رنگ‌های تیره هم استفاده کنید.
 • ترکیب طوسی و صورتی هم می‌تواند به‌عنوان رنگ‌های مناسب و مکمل مورداستفاده واقع شود.
 • در چهارفصل سال می‌توانید از ترکیب رنگ سبز و طوسی به‌عنوان یک ترکیب بسیار خاص و شیک بهره‌مند شوید. برای جذابیت بیشتر می‌توانید یکی از آن‌ها را تیره و دیگری را روشن انتخاب کنید.
 • در ساده‌ترین شکل ممکن وقتی نمی‌دانید لباس طوسی را با چه رنگی ترکیب کنید، انتخاب سفید یا مشکی می‌تواند یک مکمل جذاب و خواستنی برای شما باشد.
 • وقتی قرار است با دوستان صمیمی خود دورهم باشید و یک مانتوی طوسی دم دست خوددارید، یک شلوار جین با رنگ آبی را می‌توانید به‌عنوان ترکیب درست و مناسب آن در لیست انتخاب خود قرار دهید.

 

 

انتخاب یک روسری مناسب جهت ست کردن با رنگ طوسی

حالا اگر قرار است با همان مانتوی طوسی، یک روسری مناسب انتخاب کنید، بهتر است به چند مورد دقت کنید.

 • رنگ‌هایی با درجه تیره از طیف قرمز، آبی و سبز برای روسری، می‌تواند مناسب افرادی باشد که پوست صورتشان روشن و سفید است و در کنار یک مانتو یا لباس به رنگ خنثی مثل طوسی یا خاکستری، جذابیت و جلوه خاصی به چهره می‌دهد.
 • معمولاً انتخاب روسری‌هایی با طیف رنگی روشن و شاد، مثل بنفش، آبی کاربنی، زرد و قرمز می‌تواند مناسب افرادی باشد که پوست صورتشان سبزه است. ازاین‌رو ترکیب این رنگ‌ها در کنار یک لباس یا مانتو با رنگ های خنثی مثل طوسی، باعث شفافیت و جذابیت بیشتر چهره می‌شود.
 • انتخاب رنگ‌های میانه برای روسری یعنی نه خیلی تیره و نه خیلی روشن مثل یاسی، صورتی، بژ آبی آسمانی و ازاین ‌دست، می‌تواند مناسب خانم‌هایی با پوست چهره گندمی باشد. بنابراین چشم‌انداز ترکیب نهایی روسری و مانتو که یک رنگ خنثی هست، نمایانگر انتخاب درست و بی‌نقص از بین تنوع رنگی خواهد بود.

 

   

رنگ های خنثی در استایل شیک                                    

نکته در ست کردن رنگ های مختلف خنثی

 • شما می‌توانید لباس‌هایی که رنگ خنثی ولی روشن دارند را با لباسی که رنگ خنثی ولی طیف تیره‌تری دارد، ترکیب کنید و شاهد نتیجه بسیار خوب این ترکیب باشید.

2) اگر مانتوی طوسی، نود، سفید، کرم، بژ، شیری، نقره‌ای و طلایی دارید، می‌توانید یک شلوار با رنگ مشکی یا قهوه‌ای تیره را به‌عنوان ترکیب مناسبش انتخاب کنید.

 • برای انتخاب روسری، شال یا مقنعه جهت ترکیب با رنگ‌های خنثی هم می‌توانید از این شیوه بهره‌مند شوید که یک رنگ در همان طیف اما مقداری تیره‌تر یا روشن‌تر از بقیه لباس‌ها را برای پوشیدن انتخاب کنید تا تمام اصول مربوط به هارمونی و ترکیب درست رنگی را رعایت کرده باشید.

 

 

رنگ های گرم خنثی و رنگ های سرد خنثی

در مورد رنگ‌های خنثی، عده‌ای آن را به دو بخش گرم و سرد هم تقسیم می‌کنند. یعنی رنگ‌های تیره خنثی مثل مشکی، قهوه‌ای، کرم، طلایی، بژ و برنزی را در دسته رنگ‌های گرم خنثی و رنگ‌هایی مثل سفید، طوسی، نقره‌ای و خاکستری را در دسته رنگ سرد خنثی قرار می‌دهند.

این تقسیم‌بندی می‌تواند به افراد کمک کند تا اگر در انتخاب رنگ لباس تمایل بیشتری به سمت گرما دارند، رنگ‌های گرم خنثی را در پوشش خود به کار برند و اگر تمایل به رنگ‌های سرد دارند، از رنگ‌های سرد خنثی در ترکیب لباس‌های خود استفاده کنند.

 

انتخاب لباس های یک دست خنثی ( تک رنگ) 

علاوه بر انتخاب رنگ‌های مختلف خنثی در ترکیب لباس‌ها، می‌توانید تنها از یکرنگ خنثی هم در کل پوشش خود استفاده کنید. مثلاً یکدست سفید یا یکدست طوسی یا کاملاً مشکی بپوشید.

دیدن هرکسی با پوشیدن لباس‌های یکدست سفید، طوسی یا مشکی و سایر رنگ‌های خنثی، ممکن است حس متفاوتی در افراد ایجاد کند که می تواند مثبت یا منفی باشد و این تفاوت، بسیار وابسته به تعریف، میزان شناخت و حس ما نسبت به رنگ‌ها می‌باشد.

اگر تمام لباس‌های خود را از رنگ های خنثی طوسی انتخاب کنید، ممکن است در سایر افراد موجب نمایش حس ناامیدی، دلسردی و انرژی‌های منفی دیگر شود.

برای کسانی که دچار اضافه‌وزن یا چاقی هستند و دلشان می‌خواهد همچنان شیک و خوش‌پوش به نظر برسند، استفاده از رنگ‌های مشکی می‌تواند در خوش‌اندام جلوه دادن آن‌ها، کمک بسیار مفیدی باشد.

اسم لباس یکدست سفید را که می‌آوریم، ناخودآگاه پرستار، پزشک و بیمارستان به ذهنمان خطور می‌کند. همه این‌ها به این دلیل هست که سفید نشانه پاکیزگی و آرامش می‌باشد.

اما اگر بخواهیم از جهت دیگر به ترکیب رنگ تک و یکدست سفید نگاه کنیم، به این می‌رسیم که استفاده از رنگ سفید در روزهای گرم سال به جهت ایجاد حس خنکی و تعادل، بسیار موردپسند می‌باشد. اما در انتخاب لباس‌های فقط سفید جهت ظاهر شدن در اجتماع باید دقت بیشتری داشته باشیم.

 

 

بررسی انتخاب رنگ سفید در تمام لباس ها

به هر دلیلی وقتی تصمیم گرفته اید برای انتخاب لباس های خود تنها از رنگ سفید استفاده کنید، بهتر است از ترکیب های متنوع سفید در نوع پوشش و لباس خود بهره مند شوید.

برای مثال از رنگ سفید یخی ، خامه ای و سفید خالص در کنار هم استفاده کنید تا جلوه بهتری داشته باشد.

مورد دیگری که می توانید در جذابیت سفید رنگ خود بیفزایید، این است که جنس و مدل لباسها را متنوع انتخاب کنید. برای مثال از جنس نخی، بافت، کتان ، ابریشم و … در یک ترکیب استفاده کنید.

 

 

راهکارهای مناسب جهت جلوگیری از یکنواختی استفاده از تک رنگ خنثی

اینکه همه لباس‌های خود را از یکرنگ خنثی انتخاب کنید، ممکن است حس بدون هیجان، خسته‌کننده و یکنواختی را در مخاطب القا کند.

با توجه به همه مواردی که توضیح داده شد و جهت جلوگیری از القای حس یکنواختی و کسل‌کننده بودن رنگ‌های خنثی، در کنار استفاده از رنگ اول خنثی در ترکیب لباس‌های خود می‌توانید رنگ خنثی دوم را از یک مدل و نوع دیگر انتخاب کنید تا جلوه بهتری به‌ظاهر شما داده شود. مثلاً طوسی را کنار یک رنگ چشم‌نواز و جذاب نقره‌ای یا طلایی براق را برای ترکیب با رنگ‌های کرم یا بژ استفاده کنید.

اگر دوستدار این هستید که فقط از طیف خاکستری یا طوسی در ترکیب لباس‌های خود استفاده کنید، بهتر است برای کت، مانتو، لباس یا بالاتنه از طوسی روشن و برای لباس‌های پایین‌تنه از طوسی تیره در ترکیب نهایی به کار ببرید.

 

 

ست کردن لباس ها و مانتوهای رنگی دیگر با رنگ خنثی

اگر بخواهیم لباس‌های رنگی دیگر خود را در کنار رنگ‌ های خنثی ست کنیم بهتر است چه انتخاب‌هایی داشته باشیم؟

اگر روزهای سرد و زمستانی را می‌گذرانید، ست کردن لباس‌های زمستانی در کنار یکرنگ خنثی به‌عنوان رنگ زمینه گزینه بسیار خوبی است. معمولاً رنگ‌های تیره مثل قرمز، زرشکی، سرمه‌ای، قهوه‌ای و … به جهت گرمایی که دارند، مناسب‌ترین انتخاب برای لباس‌های زمستانی می‌باشند. بنابراین ترکیب لباس‌های تیره در کنار رنگ خنثی سفید، طوسی و کرم می‌تواند یک نمایش بی‌نظیر و بسیار خیره‌کننده‌ای شود.

نکته جالب‌توجه دیگر که شاید به‌سادگی تابه‌حال از کنار آن رد شده ایم، این است که اگر دلتان می‌خواهد در بین لباس‌هایی که می‌پوشید یک لباس با رنگ خاص مثلاً یک مانتوی نارنجی، سبز، آبی زرد، بنفش یا یک لباس قرمز خوش‌رنگ و هر رنگ متنوع و زیبای دیگر بیشتر جلوه داشته باشد و به عبارتی بارزتر و برجسته‌تر نمایش داده شود، بهترین انتخاب شما برای سایر لباس‌ها این است که آن‌ها را از رنگ خنثی سفید استفاده کنید تا شما را به هدفتان برساند.

درواقع رنگ سفید در کنار سایر رنگ‌ها، جذابیت و زیبایی آن‌ها را بهتر نمایش می‌دهر. در عوض اگر بخواهید تندی رنگ‌ها کمتر جلوه کند، می‌توانید از رنگ خنثی مشکی در کنار آن استفاده کنید.

 

چگونگی ست کردن لباس

حتی اگر یک مانتو یا پالتو با رنگ خنثی غیر از مشکی دارید، به‌راحتی می‌توانید با یک شلوار چرم مشکی، یک ترکیب خاص ایجاد کنید و از دیدن آن لذت ببرید.

اگر یک لباس یا مانتوی طرح دار یا چهارخانه دارید، می‌توانید همرنگ زمینه آن طرح، از بین رنگ‌های خنثی رنگ مناسب را برای روسری، شلوار، کیف، کفش، کمربند و سایر اکسسوری های متنوع انتخاب کنید و درنهایت یک ترکیب شیک و جالب‌توجه در پوشش خود ایجاد نمایید.

 

سخن پایانی

با توجه به توضیحاتی که ارائه شد، وجود رنگ‌های خنثی در بین لباس‌های ما، یک گزینه بسیار کاربردی و تا حدی ضروری به نظر می‌رسد. اما انتخاب یک لباس با رنگ خنثی در کنار سایر لباس‌ها، طوری که به جذابیت و جلوه ظاهری ما بیفزاید، گزینه مهم‌تری هست که باید با علم و آگاهی نسبت به چرخه رنگ‌ها و ترکیب درست آن‌ها در کنار هم حاصل شود.

بازگشت به لیست